Metroport Busidence, Bahçelievler Mah. E5 Üzeri, Daire: 502 Bahçelievler / İstanbul
Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça protezi, kalça ekleminin çok ileri seviyede yıpranması durumunda kullanılır. Kalça protezi ameliyatı yıpranan eklemin yapay bir eklemle değiştirilmesidir. Kalça protezi farklı bölümlerden oluşur. Ana parçalar kobalt krom veya titanyumdan yapılır. Bu parçaların eklemleştirilmesinde de metal, plastik veya seramik malzemeler kullanılır. Kalça protezi; kireçlenme, kırık, kalça çıkığı gibi sorunlarda yapılabilir. Bu sorunları yaşayan hastalara ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanmışsa ya da ameliyatla temizleme yapılmışsa ve bir faydası görülmemişse kalça protezi ameliyatı kaçınılmazdır.

Kalçadaki kireçlenme hastanın hayat kalitesini ciddi anlamda düşürüyorsa, günlük aktivitelerini uygulamakta engel teşkil ediyorsa, şiddetli ağrı ve hareketlerde güçsüzlük yaratıyorsa kalça protezi en uygun tedavi yöntemi olabilir. Genellikle 40 yaş üstü kişilere bu tedavi seçeneği sunulur fakat bazı durumlarda daha genç hastalara da kalça protezi yapmak gerekebilir.

Kalça protezi ameliyatı farklı şekillerde yapılabilir. Yaşı ilerleyen hastalarda kemik kalitesi düşük olabilir. Bu hastalara protez kemik çimentosu adı verilen bir dolgu maddesi yardımıyla işlem yapılabilir. Kemik kalitesi iyi olan genç hastalara üstü gözenekli maddelerle kaplanan protezler, kemiğin iç bölümlerine sıkı bağlarla yerleştirilir ve protezin üstündeki gözeneklerin içine genişleyerek oturması sağlanır. Bu tip protezlere çimentosuz kalça protezi denir.

Kalça Protezi Ameliyatı Kararı Nasıl Verilmektedir?

Kalça problemleri hastanın günlük yaşamını olumsuz etkilemekle birlikte yoğun ağrı hissine neden olmaktadır. Aynı zamanda hareket kısıtlığı da açığa çıkaran kalça eklemi hastalıklarının protez ameliyatı ile tedavisi hastaya yaşam kalitesini yeniden kazandıracaktır.

Ameliyata karar verilme aşamasında göz önünde bulundurulması gereken noktalar ise şu şekildedir;

- Kalça ağrısının yürüme, eğilme gibi günlük aktiviteleri engellemesi

- Uyku sırasında dahil gün içerisinde devam eden ağrı hissi

- Bacak hareketlerinin gerçekleştirilememesi ve eklemlerde sertlik

- İlaçla tedavi, fizik tedavi ve egzersiz programlarının ağrıları engelleyememesi

Kalça Protezi Ameliyatı Süreci

Kalça protezine karar veren hasta ayrıntılı bir muayene sürecinden geçmekte ve ameliyat sırasında oluşabilecek risklerin önüne geçilmesi için gerekli önlemlerin alınması için tetkikler yapılmaktadır. Ameliyat öncesinde hastanın bağışıklık sisteminin güçlü tutulması ve vücudunda herhangi bir enfeksiyon oluşumu gözleniyorsa önceklikle bu problemlerin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Ameliyat ortalama 2 saat sürer. Kalçada kesi açıldıktan sonra ekleme doğru yaklaşılarak temizleme işlemi yapılır. Ardından ölçülere uygun protezler yerleştirilir. Ameliyattan sonra 3 - 4 saat sonra yemek verilir. İlk gün istirahat edilir. Genellikle 3 gün hastanede kalınır. Tabi bu değişkenlik gösterebilir.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası

Eve döndükten sonra ayağınızı yere koyarak oturabilirsiniz. Walker yardımıyla yürüyebilirsiniz. Ameliyat sonrası oluşan ağrılar ağrı kesici ilaçlarla kontrol edilebilir. Verilen egzersizleri aksatmamak önemlidir. 15 gün sonra uygunsa dikişler alınır. Dikişler alındıktan sonra fizik tedavi süreci başlar.

Kalça protezi ameliyatı sonrasında erken iyileşme sürecinde vücudun herhangi bir enfeksiyona maruz kalmaması için streilizasyona ve hasta bakımına özen gösterilmelidir. Bununla birlikte vücutta ödem oluşumunu önlemek amacıyla doktor kontrolünde egzersiz uygulamalarının da aksatılmaması gerekmektedir. 

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrasında Dikkat!

Kalça protezi ameliyatı gibi ameliyatın ardından gelen süreç de çok önemlidir. Ameliyatın başarısı için bu sonraki dönemde hastanın dikkat etmesi gereken bazı etkenler vardır. Hastaneden çıktıktan sonraki 6 hafta şunlara dikkat etmelisiniz.

Tuvalet: Ameliyattan sonra duruş ve oturuş pozisyonuna dikkat edilmeli. Tuvalette alafranga modeller tercih edilmeli. Ayrıca yükselticilere başvurmak gerekli.

Bacak pozisyonu: Oturma pozisyonu gibi bacakların duruşu da dikkat edilmesi gereken başka bir konu. Bacak bacak üstüne atmayı tavsiye etmiyoruz. Bacakların arasına yastık alınması sizi rahatlatacaktır.

Yardım: Tek başınıza hareket etmek için acele etmeyen. Ameliyattan sonraki ilk haftalarda çevrenizden yardım isteyin ve yardım etmek isteyenleri geri çevirmeyin. Ayakkabı giyerken, çorap giyerken, merdiven kullanırken yardıma ihtiyaç duyacaksınız.

Egzersiz: Ameliyatın başarısını gösterecek olan önemli bir etmen de egzersiz ve iyi bir fizyoterapi dönemidir. Doktorunuz size evde yapabileceğiniz egzersizleri gösterecektir. Aynı zamanda fizyoterapi desteği de iyileşme süreci açısından oldukça etkilidir.

Temizlik: Dikişler alındıktan sonra doktorunuzun kontrolüne göre banyo yapmaya başlayabileceksiniz. Yüksekliği uygun oturak kullanmak, eğilmemeniz için uzun saplı süngerlerden almak işinizi kolaylaştırır.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrasında Hasta Normal Yaşamına Ne Zaman Dönebilir?

Kalça protezleri sonrasında hasta ileri yaş grubunda ise yaklaşık 1 ay boyunca yakın bakıma ihtiyaç duyulmaktadır. Bu dönemde günlük ev işleri yapılamamakta ama diğer günlük ihtiyaçlarını kendileri karşılayabilmektedir. Genç hastalar için ise ameliyat sonrasında ilk 3 hafta boyunca yakın bakıma ihtiyaç duyulmaktadır. Kalça protezi uygulaması sonrasında 3 ay sonra hastalar normal günlük yaşamlarına tamamen dönebilmektedir. total kalça protezi uygulanan hastalar ise ağır iş gücü gerektiren işlerde çalışamamaktadır. 

Kalça Protezi Ameliyatının Komplikasyonları

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi kalça protezi ameliyatında da birtakım riskler bulunmaktadır. Bu nedenle hem teorik donanıma hem de tecrübeye sahip cerrahların tercih edilmesi ile birlikte ameliyat sırasında kullanılacak ekipman ve cihazların günümüz teknolojik donanımına sahip olması bu risklerin önüne geçmede etkendir. Kalça protezi sonrasında doktorların önem verdiği en önemli konu enfeksiyondur. Protezin iltihaplanması kemik doku ile kaynamamasına neden olmakla birlikte ameliyatın başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olmaktadır. 

Kalça protezi ameliyatının olası komplikasyonları şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Enfeksiyon

- Bacaklarda uzunluk farkı

- Kan pıhtıları

- Protezin aşınması ya da gevşemesi

- Çıkık

- Kanama

- Ağrı

Kalça Protezi Ameliyatı Sıkça Sorulan Sorular

Kalça eklemi, oturma, kalkma, yürüme gibi aktivitelerin gerçekleştirilmesini sağlaması ile vücuttaki en önemli eklemler arasında yer almaktadır. Yaşlanma ya da travmalar sonucunda deforme olabilen kalça eklemi kişide şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Bu ağrılar kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda etkiliyor ve her gün ağrı kesici olmadan dinmiyorsa işaretler kalça protezi ameliyatının gerektiği yönünde olmaktadır.

Kalça ekleminin cerrahi müdahele ile kalça protezi ile değiştirilmesi ağrıların ve hareket kısıtlığının ortadan kalkmasını sağlamaktad, kişinin yaşam kalitesini yeniden yükseltmektedir. 

1) Kalça Protezi Nedir?

Kalça protezi, metal veya seramik ara parçalardan oluşmakta ve ameliyat esnasında tahrip olan kaça eklemi yerine kemiğe tutturulmaktadır. 

2) Kalça Protezi Kimler İçin Uygundur?

Kalça çıkığı ya da keklemi ileri derecede hasar görmüş kişilere uygulanmaktadır. Kalça protezinden önce ilaç tedavisi ve fizik tedaviye baş vurulmaktadır. Bu tedavilerden sonuç alınamıyorsa kalça protezi uygulanır. 

3) Kalça Protezi Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Kalça protezi ameliyatı ortalama olarak 1-2 saat süren bir operasyondur. Ameliyat genel veya epidural anestezi altında gerçekleştirilir. 

4) Kalça Protezi Ameliyatı Sonrasında Hastanede Ne Kadar Kalınır?

Ameliyattan sonra hastanede yatış süresi 3-4 gün olmaktadır. Bu süreçte hastanın yanında bir refakatçinin kalması gerekmektedir. 

5) Kalça Protezinden Sonra İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Kalça protezi ameliyatından sonra tamamen iyileşme süresi genellikle 2-3 ay olmaktadır.