Metroport Busidence, Bahçelievler Mah. E5 Üzeri, Daire: 502 Bahçelievler / İstanbul
Diz Protezi

Diz Protezi

Diz Protezi

Eklem sağlığı insanın fiziksel durumu ve günlük aktivitelerini gerçekleştirebilmesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle özellikle ileri yaşlardaki kişilerin diz ve bel eklemlerinin sağlığına önem vermelidir. Aksi halde kireçlenme ya da artrit gibi sağlık problemleri açığa çıkabilmektedir. Diz ekleminin tedavisinde günümüzde diz protezi uygulamaları gerçekleştirilmektedir. 

Diz Protezi Nedir?

Diz eklemi insan vücudunda kompleks görevleri ve sürekli aktif halde olması yönünden en önemli bölgelerden biridir.

Aynı zamanda yaşam boyunca sürekli aktif halde olması, vücut ağırlığının tamamını taşıması yönünden eklem problemlerinin sıklıkla görüldüğü bir bölgedir. Tibia, femur ve patella adındaki üç ana kemikten oluşan diz eklemi; hareket açıklığı en geniş olan eklem özelliği taşımaktadır.

Menisküs, çapraz bağlar, sinovya ve femoral bağlar ile oluşan diz ekleminde özellikle ileri yaşlarda birtakım problemler açığa çıkabilmektedir. Bu problemleri başında ise kireçlenme problemi bulunmaktadır.

Diz Eklemi Neden Bozulur?

Diz ekleminin bozulma nedenleri her hastada farklı şekilde gelişmektedir. Diz ekleminde sıklıkla görülen problemlerin başında kireçlenme gelmektedir. Kireçlenmenin nedeni ise ileri yaş ve gentik faktörlerdir. Ancak diz ekleminde görülen diğer problemlerin nedenleri farklılık gösterebilmektedir ve şu şekilde sıralanabilrmektedir;

- Dizde kan akışının / dolaşımın bozulması

- Metabolik hastalıklar

- Pıhtı problemi yaşanması

- Romatizmal hastalıkları

- Çocuklukta yaşanan septik artrit problemi 

- Genetik faktörler 

Kireçlenme Nedir?

Kireçlenme kıkırdak aşınması olarak tanımlanmaktadır. Kireçlenme probleminin en sık görüldüğü eklemler; el, kalça ve diz eklemleridir. Öyle ki eklemlerde bulunan kıkırdaklar sürekli küçük yaralanmalara maruz kalmaktadır ve bu yaralanmaların iyileşmemesi durumunda ise kıkırdakların bulunduğu bölgede iltihaplanmalar meydana gelmektedir. Zamanla yaşlanan eklemlerin kendi kendini tedavi etme yetisi giderek azalmakta ve ortaya çıkan yaralanmaların iyileşme süreleri artmaktadır.

Kireçlenme nedenleri; genetik yatkınlık ile birlikte ileri yaş, fazla kilo, eklemlerin aşırı kullanılması ya da travmalara maruz kalması olarak sayılabilmektedir. Bununla birlikte aşınan kıkırdaklar nedeni ile eklemlerin aralarındaki mesafe azalmakta ve kemik uçları birbirleri ile temas halinde olmak durumundadır. Diz eklemlerinde aşınma problemi olan kişilerde; eklemlerde ağrı ve sertlik hissi, şişlik meydana gelmesi, hareket sırasında ses duyulması, merdiven inme ve çıkma sırasında zorluk gibi belirtiler görülmektedir.

Diz Protezi Çeşitleri

Diz protezi ameliyatında kullanılan protez çeşitlerinin hangisinin tercih edileceği doktorun kararına bağlıdır. Bu karar aşamasında hastanın yaşı, genel sağlık durumu, kilosu ve protez gerektiren problemin kaynağıdır. Diz protezinde kullanılan total diz protezi; üç parçadan oluşmaktadır. total diz protezi ileri yaşlardaki hastalarda ve ileri kireçlenme problemlerinde tercih edilmektedir. Diz protezinde kullanılan bir diğer protez ise parsiyel protezdir. Parsiyel protez; dizin yarımını ilgilendirmekte ve daha küçük bir kesi açılarak yerleşitirilmesi mümkün olan protezlerdir. Üçüncü protez seçeneği ise yüzey kaplama protezleridir. Bu protezler ise genç yaşlarda dizin küçük bir bölümünde kıkırdak deformasyonlarında kullanılmaktadır. Bu protezin uygulandığı hastalar spor yapabilmektedir. 

Diz Protezine Ne Zaman Başvurulur?

Diz protezi ameliyatı zorlu bir süreç olmakla birlikte ameliyat sonrası süreçte dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Bu nedenle gerek doktorun muayenesi gerekse hastanın ameliyattan beklentileri ameliyata karar aşamasında büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda;

- Yürüme, merdiven inme ve çıkma, oturma, kalkma gibi hareket kısıtlılığı  yaşandığında

- Gün içerisinde ya da gece şiddetli ağrı hissedilmesi

- Yangı hissinin kronikleşmesi

- Dizde sertleşme hissi ve şekil bozukluğunun görülmesi

- Ağrı kesicilerin yan etkilerinin bulunması

- Cerrahi dışı yöntemlerin fayda sağlamaması gibi durumlarda da diz protezi ameliyatı tercih edilmektedir. 

Diz Protezi Kimlere Yapılır?

İlaç, diz içi enjeksiyonlar, fizik tedavi gibi ameliyatsız kireçlenme tedavisi yöntemlerinin veya diz artroskopisi gibi ameliyatların fayda sağlamaması durumunda diz protezi operasyonu yapılır. Daha çok 40 yaş üstü kişilere yapılması tercih edilir. Diz protezi cerrahisi hastanın tercihine bağlı bir uygulamadır. Bu uygulama öncesinde ameliyat sürecinin ve sonrasındaki erken iyileşme evresinin planlaması büyük önem taşımaktadır.         

Diz Protezi Ameliyatı

Diz protezi ameliyatı yaklaşık 2 saat sürer. Ameliyat öncesinde hastanın başka bir hastalığı varsa ilgili doktorla görüşülür. Genel anestezi altında ya da belden aşağısı uyuşturularak yapılır. Dizin önünden kesi açılarak ekleme ulaşılır. Eklem yüzeyleri çıkarılır ve yerlerinde kaplamalar konulur.

Diz Protezi Ameliyatı Öncesi

Diz protezi ameliyatı öncesinde doktorun ayrıntılı bir muayene ve değerlendirmesinin sonucunda kullanılacak protezin türüne karar verilmelidir. Bununla birlikte hastanın vücudundaki herhangi bir bölgede enfeksiyon tespit edildiğinde öncelikle bu enfeksiyonun tedavisi tamamlanmalıdır. Diz protezi ameliyatının planlamasında hastanın sağlık durumuna göre birkaç hafta yakın bakıma ihtiyaç duyacak olması sebebi ile hastanın zaman planlaması yapması gerekmektedir. 

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası

Diz protezi ameliyatı sonrasında oluşan ağrılar ağrı kesici yardımıyla kontrol edilebilir. Ameliyat sonrasında ilk gün hasta istirahat ettirilir. 3 - 4 saat sonra yemek verilir. Ertesi gün ayağa kaldırılır. Dikişler ortalama 2 hafta sonra alınır. Ameliyatın ertesi günü küçük egzersizlere başlanır.

Diz Protezi Ömrü

Diz protezi genellikle 60 ila 70 yaş aralığında uygulanmaktadır. Bunun sebebi ise uygulanan protezin ömrünün maksimum 25 yıl olmasıdır. İleri yaşlarda uygulanan diz protezlerinde hastanın ömür boyu protezi kullanabilmesi amaçlanmaktadır. Daha erken yaşlarda uygulanan protez ameliyatlarında ise hasta takibe alınmalı ve protez ömrünü tamamladığında değiştirilmelidir.

Kişiye Özel Diz Protezi

Diz eklemleri her hastada farklı şekillerde deformasyona uğramakta ve farklı derecede semptomlara neden olmaktadır. Bu nedenle farklı diz problemlerinde farklı protez uygulamalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Gerek kireçlenme gerekse menisküs yırtıklarında farklı türde ve farklı materyallerden kişinin diz eklemine özel olarak tasarlanmış protezler uygulanmaktadır.

Diz Protezi Güvenli Bir Uygulama mıdır?

Diz protezi uygulaması son yıllarda oldukça sık uygulanan bir tedavi yöntemidir. Alanında tecrübeli cerrahlar tarafından uygulanan diz protezi; hastanın ağrılarının ve hareket kısıtlılığı problemlerinin önüne geçmektedir. Diz eklem hastalıklarında uygulanan diz protezi ameliyatları; özellikle kireçlenme ve kırık, çıkık gibi olaylar sonucunda gelişen deformitelerin tedavisinde oldukça güvenilir bir şekilde uygulanmaktadır. 

Diz Protezi Sıkça Sorulan Sorular

Diz eklemi, vücudumuzun en fazla yük taşıyan bölümlerinden biridir. Yaşlanmaya, kiloya ve travmalara bağlı olarak tahrip olabilen diz ekleminde; tahribin derecesine göre bir tedavi yöntemi çizilmektedir. İlaç tedavisi ve fizik tedaviden sonuç alınamayan hastarda diz protezi ameliyatına baş vurulmaktadır.

Diz protezinden sonra hastanın ağrı şikayeti kaybolmakta, günlük aktivitelerini yerine getirebilmekte ve buna bağlı olarak yaşam kalitesi yükselmektedir.

1) Diz Protezi Nedir?

Diz protezi metal ve seramik parçalardan imal edilmiştir. ameliyat esnasında hasar görmüş olan diz eklemi çıkartılır ve onun yerine diz protezi kemiğe tutturulmaktadır. 

2) Diz Protezi Ameliyatından Sonra Hastanede Ne Kadar Kalmak Gerekir?

Diz protezinden sonra hastanede kalış süresi ortalama 4 gündür. Bu süreçte hastanın yanında bir refakatçinin bulunması önerilmektedir.

3) Diz Protezinin Ömrü Ne Kadardır?

Teknolojide kaydedilen ilerlelemer protezlerin ömrünün uzaması konusunda da olumlu etkiler sağlamıştır. Diz protezinin ömrü ortalama 20 yıl olmakta ve bu sürenin yeni protezlerle birlikte artması beklenmektedir. 

Diz protezinin ömrü hastanın yaşam tarzına da bağlı olmaktadır. Hasta diz protezinden sonra varsa aşırı kilolarından kurtulmalıdır. Kilo dizler üzerinde baskıya yol açacağı için protezin ömrü biraz daha kısalacaktır. 

4) Diz Protezi Ameliyatından Sonra Şikayetler Tamamen Geçer mi?

Evet diz protezi ameliyatı diz ekleminin tahrip olması durumunda en etkili ve kesin çözümdür. Diz protezi ameliyatından sonra hastaların çoğunun ağrıları geçmekte ve yürüme, merdiven inip çıkma gibi günlük yaşam faliyetlerini yerine getirebilmektedirler.

5) Diz Protezi Ameliyatından Sonra İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Ameliyattan sonraki 1,5 ay içinde hasta rahat etmeye başlamaktadır. Ancak; dizin tamamen iyileşmesi birkaç ay sürmektedir.