Metroport Busidence, Bahçelievler Mah. E5 Üzeri, Daire: 502 Bahçelievler / İstanbul
Ön Çapraz Bağ Yaralanması

Ön Çapraz Bağ Yaralanması

Ön Çapraz Bağ Yaralanması

Diz eklemi yüklenmiş olduğu görevler nedeniyle kemik yapısının sağlamlığı yanında bağ dokusunun da kuvvetle desteğine ihtiyaç duyar. Diz eklemine bu desteği sağlamakta etkili dört ana bağ yapısı bulunur: Ön ve arka çapraz bağlar, iç ve dış yan bağlar. Diz eklemi bağ yaralanmaları spor travmalarında en sık karşımıza sıkan sorunlardır.

Ön Çapraz Bağ Nedir?

Genellikle yere sabit basan bacaktaki dizin dönmesiyle oluşur. Futbolcular şut çekerken topa vurdukları bacak değil yerde sabit duran bacaktaki diz sakatlanır. %80'lik oranın dışında, trafik kazası, çarpma, düşme gibi travmalar da ön çapraz bağı yaralayabilir. Genellikle travmatik olaylar sonucunda yaralanan ön çapraz bağlar, kişide yoğun ağrı hissine ve hareket kısıtlılığına neden olmaktadır.

Ön Çapraz Bağ Neden Yaralanır?

Ön çapraz bağ yaralanmaları yapılan araştırmalar sonucunda ve gözlemler sonucunda genellikle sporcuların (futbolcular) yaşadığı ortopedik problemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüksek eforlu sporlarda kaslarda ve diğer dokularda açığa çıkan enerji de oldukça yüksektir.

Bu nedenle herhangi bir ters hareket ya da düşme çarpma ve burkulma gibi travmatik olaylar ön çapraz bağların yaralanmalarına neden olmaktadır. 

 • Uygun olmayan spor araç gereçleri
 • Spor yapılan zeminin elverişsiz olması
 • Kas gücünün yeterli olmaması
 • Riski bir hareket sırasında adalenin kasılması

Ön Çapraz Bağın Yaralanma Belirtileri Nelerdir?

Ön çapraz bağların yaralanma anında kişi yüksek derecede bir acı duymaktadır. Ani bir yaralanma türü olan ön çapraz bağ yaralanması olayında ani müdahalenin de önemi büyüktür.

 • Yaralanma sırasında kopma hissi
 • Kopma hissiyle birlikte aşırı ağrı
 • Şişlik
 • Dizde hareket kısıtlılığı (Ayağın üstüne basamama, adım atamama, ayağı hareket ettirememe)
 • Belirli zaman sonra ayaktaki şişlik ve ağrı kendiliğinde geçer. Fakat küçücük bir aksiyonda tekrar nükseder, yapılmak istenen faaliyet yapılamaz. Ön çapraz bağın tamiri yapılmadan, kişi spor yapamaz. Tedavi ertelendikçe dizdeki hasar artar.

Ön Çapraz Bağ Yaralanmasından Sonra İlk Yardım

Ön çapraz bağ yaralanmalarında erken müdahale oldukça önemlidir. Aksi halde bağların kopması mümkün olabilmekte ve bu durumda çok daha ciddi problemler açığa çıkmaktadır. 

 • Yaralanma anında , yapılan aktivite hemen sonlandırılmalı
 • İnce bir bez ya da havluyla buzu sararak dize soğuk uygulama yapılmalı
 • Elastik bandajla diz sarılmalı
 • Bir ortopedi hekimine muayene olana kadar ve MR tetkiklerini alana kadar dize yük bindirmemeli

Ön Çapraz Bağ Yaralanması Tedavisi

Ön çapraz bağın tedavisi genelde cerrahidir. Kişi genç ise, sporla ilgiliyse ameliyat olması gerekebilir. İleri yaştaki kişilerde ise yaralanma hayat konforunu ciddi şekilde engellemiyorsa cerrahi tedavi yapılmayabilir. Doktor değerlendirmelerini yaptıktan sonra kararı hastayla ortaklaşa verecektir.

Ön çapraz bağın ameliyatsız tedavisi: Kas güçlendirici egzersizler yapılmalı, koruyucu dizlikler kullanılmalıdır.

Ön çapraz bağ ameliyatı: Biz ön çapraz bağ yaralanmalarında daha güvenli ve konforlu olan artroskopik cerrahi yöntemini tercih ediyoruz.

Artroskopik cerrahi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.