Metroport Busidence, Bahçelievler Mah. E5 Üzeri, Daire: 502 Bahçelievler / İstanbul
Halluks Valgus Ameliyatı

Halluks Valgus Ameliyatı

Halluks Valgus Ameliyatı

Başparmak ekleminde görülen halluks valgus probleminin ileri evrelerinde hastanın günlük yaşam kalitesi önemli derecede düşmektedir. Bu aşamada konservatif tedavi yöntemleri çoğunlukla herhangi bir fayda sağlamamaktadır. Günümüzde birçok Halluks Valgus ameliyatı tekniği uygulanmaktadır. 

Halluks Valgus Ameliyatında Cerrahi Yöntemler

Halluks Valgus probleminde cerrahi tedavi yöntemleri uzun yıllardır uygulanabilmektedir. Gelişen teknoloji ve tıp alanında gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda günümüzde Halluks Valgus probleminin tedavisine dair 130'a yakın farklı teknik uygulanmaktadır. Hastanın ayrıntılı muayenesi ve Halluks Valgus açısının radyolojik incelemeler sonucunda ölçülmesi sonucunda hangi tekniğin uygulanması gerektiğine karar verilmektedir. 

Halluks Valgus probleminde gerek kemik dokuya gerekse de yumuşak dokuya uygulanan müdahaleler sonucunda hastanın ağrı hissinden kurtulması, şekil bozukluklarının giderilmesi amaçlanmaktadır.

Halluks Valgus Ameliyatı Öncesi

Halluks Valgus problemi yaşayan hastada cerrahi yöntemlere karar verilmeden önce değerlendirilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Hastanın düz taban olup olmadığı

- Başparmak tarak kemiğindeki deformite

- Başparmak ekleminde kireçlenme

- Eklemdeki açılma derecesi

- Başparmak ve ikinci parmak kemikleri arasındaki açılma derecesi

- İkinci ile üçüncü parmaklar arasında nasırlaşma olup olmadığı 

Halluks Valgus ameliyatı olmadan önce hastalar; ayrıntılı bir muayene sürecinden geçmektedir. Oldukça ciddi bir cerrahi müdahale olan Halluks Valgus ameliyatı öncesi hasta, merak ettiği tüm konuları doktoruna danışmalıdır. Bu süreçte ameliyatı gerçekleştirecek olan doktorun yetkinliği ve tecrübesi ameliyatın başarı oranını önemli derecede etkilemektedir.

Halluks Valgus Ameliyatı Sonrası

Halluks Valgus ameliyatı olan hastanın ameliyattan 3 ila 4 gün sonra yürümesine izin verilmektedir. Bu süreçte özel ayakkabılar ya da topuğa basarak yürüme gibi yöntemler de uygulanabilmektedir. Ameliyattan sonra ödem oluşumunu engellemek amacı ile ayağın kalpten daha yüksekte konumlandırılması önerilmektedir.

Ayak bölgesindeki doku oldukça zor geçmesi nedeni ile ayakta yaklaşık 6 ay boyunca hafif şişlik görülebilmektedir.

Halluks Valgus Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Halluks Valgus ameliyatı yaklaşık bir buçuk saat sürmektedir. Uygulama alanına kesi açılarak gerçekleştirilen ameliyat sonrasında hastanın ayağına bandaj, alçı ve breys gibi materyaller uygulanmaktadır. Böylece uygulama alanı tüm travmalardan korunmakrta ve iyileşme sürecinde yardımcı olunmaktadır. 

Halluks Valgus ameliyatında hastanın genel sağlık durumuna göre doktor 1 gün hastanede kalış isteyebilmektedir. Çoğunlukla ameliyat günü taburcu olunabilmekte ve istirahate evde devam edilmektedir.