Metroport Busidence, Bahçelievler Mah. E5 Üzeri, Daire: 502 Bahçelievler / İstanbul

Halluks Valgus (Ayak Başparmağı Çıkıntısı)

Halluks Valgus Nedir?

Özellikle topuklu ve sivri burunlu ayakkabıların çok kullanılmasıyla ortaya çıkan halluks valgus bu sebeple daha çok kadınlarda görülür. Ayak başparmağında çıkıntı oluşur. Bu çıkıntı kötü bir görünüm oluşturduğu için hastalarda moral bozukluğuna neden olur.

Nedenleri Nelerdir?

En önemli nedeni yüksek, dar burunlu ve sıkı ayakkabı giymektir Ayakta bir basma kusuru olan yüksek kavisin olması Düz tabanlarda daha sık görülür Genetik faktörler de halluks valgusun oluşmasında önemlidir.

Halluks Valgusun Belirtileri

Halluks valgusun en önemli belirtisi ayak baş parmağındaki çıkıntıdır. Bu şekil bozukluğu hem estetik anlamda sorun teşkil ederken aynı zamanda ayakkabı giyerken rahatsızlık verir.

Halluks Valgus Tedavisi

Halluks valgusun kesin çözümü ameliyattır. Ameliyat dışı yöntemler sadece oluşan deformasyonu ilerletmemek adına etkili olabilir.

Halluks Valgusta Ameliyatsız Tedavi

Ameliyatsız halluks valgus tedavisinde parmak arası makaralar ve gece atelleri kullanılır. Bu aletler hastalara oldukça rahatsızlık verir ve buna rağmen kesin çözüm üretmezler. Tartışmalı da olsa sadece ilerlemesine engel olduğu söylenir.

Halluks Valgus Ameliyatı

Halluks valgusun birçok çeşidi vardır. Yapılacak ameliyat da hastalığın çeşidine göre farklılık gösterir. Halluks valgus ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde operasyondan 1 gün sonra hasta ayağa kaldırılır. 10 gün sonra ise özel ayakkabı ile yürümesine izin verilir.

Halluks valgus hastası olsa da, olmasa da ya da ameliyat olsa da olmasa da ayağı sıkan dar burunlu ayakkabıları çok tercih etmemelerini öneririz.