Metroport Busidence, Bahçelievler Mah. E5 Üzeri, Daire: 502 Bahçelievler / İstanbul

Kalça protezi ameliyatı sonrasında ilk 6 haftada nelere dikkat edilmelidir?

Kalça protezi ameliyatı gibi ameliyatın ardından gelen süreç de çok önemlidir. Ameliyatın başarısı için bu sonraki dönemde hastanın dikkat etmesi gereken bazı etkenler vardır. Hastaneden çıktıktan sonraki 6 hafta şunlara dikkat etmelisiniz.

Tuvalet: Ameliyattan sonra duruş ve oturuş pozisyonuna dikkat edilmeli. Tuvalette alafranga modeller tercih edilmeli. Ayrıca yükselticilere başvurmak gerekli.

Bacak pozisyonu: Oturma pozisyonu gibi bacakların duruşu da dikkat edilmesi gereken başka bir konu. Bacak bacak üstüne atmayı tavsiye etmiyoruz. Bacakların arasına yastık alınması sizi rahatlatacaktır.

Yardım: Tek başınıza hareket etmek için acele etmeyen. Ameliyattan sonraki ilk haftalarda çevrenizden yardım isteyin ve yardım etmek isteyenleri geri çevirmeyin. Ayakkabı giyerken, çorap giyerken, merdiven kullanırken yardıma ihtiyaç duyacaksınız.

Egzersiz: Ameliyatın başarısını gösterecek olan önemli bir etmen de egzersiz ve iyi bir fizyoterapi dönemidir. Doktorunuz size evde yapabileceğiniz egzersizleri gösterecektir. Aynı zamanda fizyoterapi desteği de iyileşme süreci açısından oldukça etkilidir.

Temizlik: Dikişler alındıktan sonra doktorunuzun kontrolüne göre banyo yapmaya başlayabileceksiniz. Yüksekliği uygun oturak kullanmak, eğilmemeniz için uzun saplı süngerlerden almak işinizi kolaylaştırır.