Metroport Busidence, Bahçelievler Mah. E5 Üzeri, Daire: 502 Bahçelievler / İstanbul

Kalçada Ağrının Nedenleri Nelerdir?

Kalça kemiğinde ağrı hissine neden  olan problemlerin başında artrit gelmektedir. Artrit problemi ise romatoid artrit, osteoartrit ve travmatik artritler olarak değerlendirilmektedir.

Osteoartrit; kalça kemiğinde genellikle ileri yaşlarda görülen ve yıpranmaya bağlı çatlaklar oluşması şeklinde tanımlanmaktadır. Genetik faktörler ile ileri yaşın etkili olduğu osteoartrit probleminde aşınan kıkırdaklar işlevlerini yitirmekte ve komşu kemikler birbirine çarparak hastaya yoğun ağrı vermektedir. 

Romatoid artrit ise; romatizmal nedenler ya da gut gibi kronik problemler sonucunda eklemin iç zarında aşırı sıvı üretilmesi sonucunda meydana gelmektedir. Bu problem zamanla yoğun ağrı hissine neden olmakla birlikte kıkırdakların işlevlerini yitimresine neden olmaktadır. 

Travmatik artritler ise; kalça bölgesinin yaralanma, çarpma, kaza ya da düşme sonucunda açığa çıkan bir problemdir. Kalça kemiğinde oluşan küçük kırıkların yanlış kaynaması sonucunda aşınan kemikler ağrıya neden olmaktadır. Aynı zamanda aşırı alkol tüketimi ya da uzun süre kortizon kullanımı kemiklerin ihtiyacı olan kanın ulaşmasını engellemekte ve bunun sonucunda da kıkırdaklar aşınarak hastada ağrıya neden olmaktadır.