Metroport Busidence, Bahçelievler Mah. E5 Üzeri, Daire: 502 Bahçelievler / İstanbul

Protez uygulamaları nelerdir?

Uzun yıllardır gerçekleştirilen bilimsel araştırmalar ve teknolojide yaşanan gelişmelerin tıp alanına da görülen olumlu etkileri sonucunda protez uygulamaları önemli derecede gelişmiştir. Özellikle son 15 yılda gelişen protez uygulamaları ile hastaların yaşam kaliteleri yükseltilmekte ve hareket kısıtlılığı ortadan kaldırılmaktadır.

Protez uygulamaları; dirsek, kol, el parmakları, diz ve ayaklara uygulanabilmekle birlikte en sık uygulanan bölgeler diz ve kalça eklemleridir.

Kalça protezi; kalça çıkığı, travmatik nedenler ile kemik ve damarlardan oluşan hasarların giderilmesi, kalça kireçlenmesi ve artrit gibi problemlerin tedavisinde uygulanmaktadır. Bu problemlerin başlangıç aşamalarında elbette ki diğer tedavi yöntemleri olan ilaçla tedavi, fizik tedavi, eklem içine uygulanan enjeksiyonlar ve destek baston kullanımı gibi uygulamalar mevcuttur. Ancak kalça ekleminde yaşanan problemin ilerlemesi nedeni ile bu yöntemler yeterli olmayabilmektedir. Özellikle ileri yaşlardaki hastalara kalça protezi uygulaması önerilmektedir.