Metroport Busidence, Bahçelievler Mah. E5 Üzeri, Daire: 502 Bahçelievler / İstanbul

Kalça protezi ameliyatında önce muayene gerekir mi?

Kalça protezi ameliyatına karar verilmeden önce hastanın mutlaka ayrıntılı bir fizik muayene sürecinden geçmesi gerekmektedir. Kalça ekleminde bulunan problemin ciddiyeti ve hasta şikayetleri de değerlendirilerek ameliyat planlaması yapılmaktadır. Kalça protezi ameliyatı her yaştan hastaya uygulanabilmekle birlikte genellikle 60 ila 65 yaş arasındaki hastalarda gerçekleştirilmektedir.

Kalça ekleminde bulunan kemik ve diğer dokuların durumunun değerlendirilmesi için birtakım kan testlerinin yanında kalça eklemindeki deformasyonların incelenebilmesi için röntgen ya da MR verilerinin ve genel sağlık öyküsünün de değerlendirilmesi sonucunda kalça protezi ameliyatına hazırlanılmaktadır.

Ameliyat öncesinde hastanın bağışıklık sisteminin iyi durumda olması gerekmektedir. Bu nedenle dengeli beslenilmeli ve sigara gibi zararlı maddeler tüketiliyorsa bırakılmalıdır. Hali hazırda kullanılan ilaçların ismi ve kullanım süreleri doktora bildirilmelidir.

Ameliyatta kalça eklemine yerleştirilen protezin kusursuz bir şekilde kemik doku ile kaynayabilmesi için ve iyileşme süresinin kısa ve konforlu sürebilmesi için vücudun herhangi bir yerinde enfeksiyon bulunmadığından emin olunmalıdır. Bu nedenle ameliyat öncesinde genel muayene sürecine ağız ve diş sağlığı muayenesi de mutlaka eklenmelidir.