Metroport Busidence, Bahçelievler Mah. E5 Üzeri, Daire: 502 Bahçelievler / İstanbul
Diz Kireçlenmesi Ameliyatı

Diz Kireçlenmesi Ameliyatı

Diz Kireçlenmesi Ameliyatı

Cerrahi dışı tedaviye cevap verilmiyorsa ya da hasta zaten ileri derecede kireçlenme ile geldiyse cerrahi tedavi yapmak gerekir. Artroskopi yöntemiyle dizin içi temizlenebilir, kıkırdak- kemik doku nakli yapılabilir, total diz protezi uygulanabilir.

Başlayan bir diz kireçlenmesini tamamen eski hale getirecek bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak ve ancak daha fazla ilerlemesini engellemek veya kıkırdak yapının tamamen bozulduğu 4. derece kireçlenmenin önüne geçmek için birtakım önlemler almak mümkündür. Burada da her zaman olduğu gibi erken teşhis önemlidir. Kıkırdak harabiyetinin ileri seviyelere ulaşması ve tamamen bozulması durumunda tek tedavi seçeneği bozulmuş eklem yüzlerinin değiştirildiği total diz protezidir.

Diz eklemi artrozu da denilen diz kireçlenmesi, diz eklemindeki kıkırdak yapının ilerleyen yaşa ve kiloya bağlı olarak yıpranması durumudur. En önemli nedeni yaşlanma ve aşırı kilo olsa da kasların zayıflığı, aşırı kullanım, ailesel faktörler, romatizmal hastalıklar, diz enfeksiyonları ve travmalar da diz kireçlenmesine sebebiyet verebilir.

İlerleyen yaşa bir çözüm tabi ki yoktur. Genetik faktörler için de bir şey yapabilmek mümkün değil. Ancak bunları bir kenara ayırdığımızda kireçlenmeyi önlemek ya da ilerlemesini yavaşlatmak için birtakım önlemler almak mümkündür:

• Öncelikle aşırı kilolarımızdan kurtulmamız gerekecek. Boyunuza uygun bir kiloda olmak yük taşıyan diz eklemini rahatlatacak, aşırı yüklenmelere maruz kalmayan eklemin kıkırdakları ve diğer tüm yapıları sağlığını koruyacaktır. Bu noktada uygun vücut kitle endeksine sahip olmak önemlidir. Vücut kitle endeksi, vücut ağırlığınızın boy uzunluğunuzun karesine bölünmesi ile elde edilir. 18-25 arası normal sınırlar kabul edilebilir. İdeal kiloya erişmek için aktivitenizi ve yeme alışkanlıklarını değiştirmeli, planınızı bir iki yıla yaymalısınız ve sonrasında ulaştığınız ideal kilonuzu korumalısınız.

• Dengeli bir diz çalışırken dizin yük taşıyan tüm elemanları eşit dağıtılmış bir yükü hep beraber taşırlar. Kasları zayıflamış ya da anatomik olarak normal yapısında olmayan bir dizde bu denge bozulup özellikle kıkırdak yapı ve menisküsler üzerine aşırı yüklenmelere sebep olacaktır. Eklemdeki yıpranmaya hız katacak bu durumun önüne geçmek için kesinlikle düzenli şekilde yaşınıza ve beden sağlığınızın durumuna göre egzersiz yapmalısınız.

• Yürüyüş yapmak vücut sağlığımız için olduğu kadar ruh sağlığımız açısından da önemlidir. Yapılan tüm spor aktiviteleri mental açıdan doygunluk verir ve mutlu olmamızı sağlar. Ancak bazı aktiviteleri çok sık ve zorlayarak yapmak vücudumuza zarar verebilir. Örneğin çok uzun yürüyüşler yapmak diz eklemini zorlayacağı için kireçlenmeyi hızlandırabilir. Bu söylediklerimizden yürüyüşün zararlı olduğu ve diz kireçlenmesi olan hastaların yapmaması gerektiği sonucu çıkarılmamalı. Aksine, yürüyüş diz eklemlerinin ve çevresindeki kasların gelişimi açısından çok önemlidir. Fakat azı yarar çoğu zarardır.

• Yürüyüşün yumuşak bir zeminde ve uygun yürüyüş ayakkabılarıyla yapılması daha uygun olacaktır.

• Koşma diz ekleminize binen yükü anlık olarak arttırıp kıkırdak zararına yol açabilir. Özellikle uzun süre yapılan koşuların eklem üzerine zararı bazı yayınlarda belirtilmektedir. Siz en iyisi yürümekten vazgeçmeyin. Yürüme esnasında eklem kıkırdağındaki glukosamin sülfat ve kondritin sülfat maddeleri bir sünger gibi kendi ağırlıklarının 40 katı kadar eklem sıvısını kıkırdağın içine alıp vererek kıkırdağın beslenmesine katkı sağlarlar. Bu durum özellikle eklem kıkırdakları dengeli olarak yük altında kaldığı zaman olmaktadır. Kıkırdağın yapı taşları olan Glukosaminleri gıda takviyesi olarak kullanabilirsiniz.

• Yüzmekte ağırlıksız ortamda diz, kalça ve bel kaslarını mükemmel şekilde çalıştıracağı için diz kireçlenmesi olan hastalarımıza şiddetle tavsiye etmekteyiz.

• Hafif diz egzersizleri yapmak diz kireçlenmesinin ilerlemesini engelleyen en önemli faktörlerden biridir. Doktorunuzun verdiği kireçlenmeye özel egzersiz programlarını yine doktorunuzun belirttiği şekilde ve sürelerde uygulamalısınız. Bizim diz egzersizlerimize göz atmak istiyorsanız tıklayın.

• Diz eklemini zorlayan bir diğer aktivite merdiven inip çıkmaktır. Kireçlenme başlangıcı olan bir kişi çok fazla merdiven kullanmaktan kaçınmalıdır. Çifter çifter çıkılması da merdiveni kıkırdak düşmanı yapacaktır. • Dizimizin aşırı kullanımı da yıpranmasına yol açacaktır. Aşırı yük taşımanın önüne geçilmelidir.

• Uzun süreli diz üstü çökmekte ekleminize zarar verecektir. • Yine kireçlenmesi olan bir kişinin çok fazla atlayıp zıplamaması gerekir. Diz eklemi uyluk ve kaval kemiklerinin oluşturduğu bir yapıdır. Bütün vücudun ağrılığını taşıyan bu eklem atlama zıplama gibi zorlayıcı hareketlerde daha fazla aşınabilir. Bu tarz aktivitelerden uzak kalmak kireçlenmeyi yavaşlatacaktır. • Zaman zaman her iki yanda bağları, ön kısımda diz kapağı kemiğini de destekleyen dizlikler kullanılabilir.

• Ağrıların azaltılması için yine özellikle egzersiz sonralarında soğuk uygulama yapılması uygun olacaktır.

• Dengeli beslenme sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazıdır. Ayrıca kalsiyum içeren besinler tüketilmelidir. Kemik sağlığını oluşturan en önemli vitamin olan kalsiyum hayatınızda eksik olmamalıdır.

• Kıkırdağın bir diğer yapıtaşı olan Hyalüronik Asidin enjektabl formalarını diz içine uygularken ağız yoluyla verilen prepatlar ek olarak kullanılabilir.

• Kaymalar, eklem içi kırıkları, bağ yaralanmaları, eklem içinde serbest cisim bulunması gibi eklemdeki anatomik bozukluklar kesinlikle giderilmeli, sağlam dengeli bir diz elde edilmelidir.

• Bozulmaların önüne geçmek için yine uygun vakalarda pıhtılaşma hücreleri açısından zenginleştirilmiş plazma (PRP) denen; kanımızdaki pıhtılaşma hücrelerinin içindeki iyileştirme faktörlerinin açığa çıkarılıp yoğun halde diz içine zerk edilmesini içeren tedavi yapılabilir.

Diz kireçlenmesi gelişen teknolojinin önderliğinde ve diz protezi sayesinde sorun olmaktan bir nebze olsun çıkmıştır. Kıkırdak yapının tamamen harap olması ve diz ağrılarının dayanılmaz hale gelmesi durumunda başvurulan yöntem bu yapay eklemlerdir. Diz kireçlenmesi tedavisi sadece bu şekilde yapılabilir; başta da söylediğimiz gibi yıpranan kıkırdak yapılar -yani kireçlenen diz eklemi- eski haline döndürülemez. Erken teşhis ile önlem almak sizi bu gibi sorunlardan uzak tutacaktır. Bu sebeple son olarak şunu da belirtmek gerekir: Dizinizde herhangi bir problem hissediyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız.

Diz Kireçlenmesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Diz kireçlenmesi ameliyatı hastanın problemine en uygun protez seçilerek uygulanmaktadır. Öncelikle diz ekleminde bulunan iltihabın kazınarak temizlenmesi daha sonra ise uygun protezin doğru konuma yerleştirilmesi disiplinine dayanmaktadır. Diz kireçlenmesi ameliyatında yaklaşık 15 santimetre boyutunda bir kesi açılmakta ve işlem bu kesi içerisinde açık yöntem ile uygulanmaktadır.