Metroport Busidence, Bahçelievler Mah. E5 Üzeri, Daire: 502 Bahçelievler / İstanbul
Tenisçi Dirseği

Tenisçi Dirseği

Tenisçi Dirseği

Tenisçi Dirseği Nedir?

Tenisçi dirseği bir meslek hastalığıdır. Sadece adını aldığı tenisçilerde görülmez, dirseğin aşırı kullanıldığı veya zorlandığı meslek gruplarında da görülür. Dirsekteki tendonların yapışması sonucu ağrı ve şişlik oluşması durumudur.

Tenisçi Dirseğinin Belirtileri

  • Dirsekte ağrıyla birlikte yanma görülebilir
  • Bu ağrı dirseğin zorlanmasıyla artar
  • Örneğin kavanoz kapağını sıkıştırmaya çalışmak ağrının artmasına sebep olur
  • Kolda güçsüzlük de görülebilir

Tenisçi Dirseği Kimlerde Görülür?

Tenisçi dirseği, dirseğini sürekli zorlamak durumunda kalan herkeste görülebilir. Özellikle tenisçilerde görüldüğü için bu adı almıştır. Sadece tenisçilerde görülmez, kol gücüne dayalı diğer spor dallarında da görülür. Yine dirseğini fazla zorlamak durumunda kalan tesisatçılarda, boyacılarda, dokumacılarda, araba tamircilerinde de sık rastlanılır. Her yaş grubunda karşımıza çıkabilir. Sıklıkla 30 ila 50 yaş aralığında gözlemlendiği söylenebilir.

Tenisçi dirseğinin nedenleri genel olarak bunlar olsa da bazen hiçbir sebep olmadan da görülebilir.

Tenisçi Dirseği Tedavisi

Tenisçi dirseği hastalığının tedavisinde hangi yöntemlerin kullanılacağına hastanın durumu ve hastalığın seviyesi değerlendirildikten sonra karar verilir.

Ameliyatsız Tenisçi Dirseği Tedavisi

Cerrahi olmayan tedavi yöntemleri genellikle olumlu sonuç verir. Dinlenme, aktiviteye ara verme ilk aşamada yapılması gerekenler olarak söylenebilir. İlaç tedavisi ağrı ve şişliği azaltmak için faydalı olabilir. Diğer yandan da fizik tedavi desteği alınabilir.

Tenisçi Dirseği Ameliyatı

Ameliyatsız tedavi yöntemlerine yanıt alınamadıysa ya da hastalığın derecesi ileriyse ameliyat düşünülebilir. Ameliyattan sonra tenisçi dirseğinin tekrar etme ihtimali vardır.