Metroport Busidence, Bahçelievler Mah. E5 Üzeri, Daire: 502 Bahçelievler / İstanbul
Omuz Artroskopisi Ameliyatı

Omuz Artroskopisi Ameliyatı

Omuz Artroskopisi Ameliyatı

Omuz eklemi, insan vücudundaki en hareketli eklemlerden biridir. Bu nedenle sık kullanıma bağlı olarak omuz ekleminde birtakım problemler yaşanabilmektedir. Omuz ekleminde yaşanan problemlerde cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulduğu zaman omuz artroskopisi ameliyatı uygulanmaktadır.

Omuz Artroskopisi Ameliyatı Nedir?

Omuz ekleminde yaşanan sorunlar genellikle kolun baş üzerine kaldırılmasında ya da ani yapılan yanlış hareketlerde açığa çıkmaktadır. Omuz ağrısı şeklinde belirti gösteren omuz sakatlanmaları mutlaka ayrıntılı bir muayene sürecine ihtiyaç duyularak teşhis edilebilmektedir. 

Omuz sakatlanmalarında ayrıntılı fizik muayene, sağlık öyküsü ve özel testler ile teşhis edilebilmektedir. Omuz ağrısının derecesi, hangi aktiviteler sırasında ağrıı hissi duyulduğu  ve genetik faktörler değerlendirme içine alınmaktadır. Omuz eklemi probleminde artroskopik ameliyata ihtiyaç duyulabilmesi için birtakım koşulların oluşması gerekmektedir. 

Omuz Artroskopisine Başvurmak İçin;

- Kolda güç kaybı

- İlaç ve fizik tedavi yöntemlerine rağmen ağrı hissi duyulması

- Hareket kısıtlılığı yaşanması gerekebilmektedir. 

Hastanın belirtileri yanında birtakım tanı yöntemlerinden de faydalanılmaktadır. Bu tanı yöntemleri sayesinde artroskopi planlaması nitelikli bir şekilde hayata geçirilebilmektedir.  

Hangi Durumlarda Omuz Artoskopisi Ameliyatı Gerekir?

Omuz bölgesinde yaşanan problemlerin birçoğu artroskopi ameliyatı gerektirmektedir. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

Omuz Sıkışması

Genellikle omuz ekleminin çok çalışması sonucunda açığa çıkmaktadır. Kolun baş üzerine hareketinde ağrı ve hareket kısıtlılığı yaşanmaktadır. Rotator Cuff adı verilen kasın eklem içerisinde sıkışması problemi olan omuz sıkışmasında artroskopi ameliyatı sayesinde yırtık, iltihap ve hasarlar da tedavi edilmektedir. 

Omuz Yırtığı 

Omzu ekleminde meydana gelen çıkıklar nedeni ile oluşan yırtıklar; omuz ekleminin kullanılamaması, hareket sırasında eklemde güç kaybı ve ses gelmesi gibi problemleri açığa çıkarmaktadır. Omuz artroskopisi ameliyatı ile omuz eklemi bütüncül bir şekilde değerlendirilerek tedavi edilebilmektedir.

Omuzda İnstabilite

Omuz ekleminde ani ve hatalı hareket sonucunda oluşan hareket açıklığı; eklemdeki humerus başının yuvasından çıkması anlamına gelmektedir. Bu durum tedavi edilmediği takdirde kırık ve çıkık problemlerine neden olmaktadır. 

Omuzda Kireçlenme (Artrit)

Kireçlenme çeşitli nedenler ile açığa çıkan eklemdeki kıkırdak doku deformasyonudur. Bu problem; ağrı ve hareket kısıtlılığına neden olmaktadır ve artroskopi ameliyatı ile tedavi edilebilmektedir. 

Omuz Artroskopisi Ameliyatı Öncesi

Omuz artroskopisi ameliyatı öncesinde uygulanan testeler şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Röntgen: Omuz eklem yapısı görüntülenmektedir. Muhtemel kırık, çıkık ve kireçlenme problemleri teşhis edilmektedir. 

- Artrografi: Klasik röntgen çekiminden daha ayrıntılı ve nitelikli veriler alınmasını sağlamaktadır. Bu yöntemle yumuşak dokudaki deformasyonlar da teşhis edilmektedir. 

- MR (Manyetik Rezonans): Omuz bölgesindeki yumuşak dokuların ayrıntılı bir şekilde görüntülenmesini sağlamaktadır.

Omuz Artroskopisinde Ameliyat Süreci

Omuz artroskopisi ameliyatında uygulama alanında küçük bir kesi açılmakta ve özel ekipmanlar ile içeri girilmektedir. Eklem içerisinin görüntülenmesi sağlamak amacı ile birçok özel ekipmana ihtiyaç duyulmaktadır. Uygulama süreci; eklem içerisine sıvı verilmekte ve eklemin şişmesi sağlanmaktadır. Böylece kamera yerleştirme işlemi çok daha konforlu olacaktır. Uygulama alanında küçük kesiler açılmaktadır ve gerekli cerrahi ekipmanlar yerleştirilmektedir. Muayene ve tanı sürecinde teşhis edilen hastalığın tedavisi için gerekli uygulamalar gerçekleştirilmektedir.

Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

Cerrahi uygulamaların tümünde olduğu gibi omuz artroskopisi işleminde de birtakım risk faktörleri bulunmaktadır. Bu riskler;

- Kanama

- Enfeksiyon

- Damar yaralanmaları

- Sinir yaralanmaları

Omuz artroksopisi uygulaması sırasında yaşanabilecek risk faktörlerinin önüne geçilebilmesi adına alanında tecrübeli ve uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Omuz Artroskopisi Ameliyatı Sonrası 

Omuz artroskopisi ameliyatı sonrasında doktor kontrolleri aksatılmamalı ve reçetesindeki ilaçların eksiksiz kullanılması gerekmektedir. Bununla birlikte destekleyici fizik tedavi yöntemleri ve soğuk kompres uygulamalarına da büyük önem vermelidir. 

 

Omuz Artroskopisi Ameliyatı

Omuz bölgesi insan vücudundaki en hareketli yerlerden biri olması bakımından yaralanmaya ve sakatlanmaya da oldukça açık, hassas bir bölgedir. Hareketli bir eklem olması bakımından omuzda meydana gelen hasarlar, ağrı, hassasiyet ve gevşekliğe sebep olabilmekte, bu bölgede zayıflık ve hareket kısıtlılığı oluşumunu da beraberinde getirebilmektedir. Bu durumlarda meydana gelen omuz patolojilerinin tanı ve tedavisini gerçekleştirmek amacıyla kullanılan etkili yöntemler olarak omuz artroskopisi yöntemi karşımıza çıkmaktadır.

İlk kez 1970 yıllarında Amerika’da, omuz hastalıklarının teşhis ve tedavisi amacıyla uygulanmaya başlanan omuz artroskopisi, günümüzde oldukça hızlı ve kolay uygulanabilir bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Artroskopi uygulamasıyla gerçekleştirilen konforlu ve etkili işlemleri belirtmeden önce, omuz anatomisine kısaca değinmek faydalı olacaktır.

Omuz Anatomisi

Omuz bölgesi, şu şekilde üç temel kemikten oluşmaktadır:

-Humerus (kol)

-Skapula (kürek)

-Klavikula (köprücük)

Kol kemiğine ait olan topuz, kürek kemiğine ait olan soket ile birlikte omuz eklemini oluşturmaktadır. Bu eklemin etrafı ise, rotator manşet adı verilen kasların tendonları ile sarılmaktadır. Eklemin etrafını saran rotator manşet, temel olarak 4 ana kastan meydana gelmektedir. Kol bölgesi, bu kaslar yardımıyla rotasyonunu sağlamakta ve yukarı doğru hareket edebilmektedir. Omuz bölgesinde aynı zamanda, yastıkçık vazifesi gören bir kese bulunmaktadır. Omuzdaki bu kese, kürek kemiğine ait olan akromion ile rotator manşet kaslarıyla, supraspinatus tendonu arasında yer almaktadır. Bursa adı verilen kese yapı, akromionun altında bulunan tendonun kemiğe sürtmesini engelleyerek, serbest şekilde kaymasını sağlamaktadır. Bu kesede meydana gelen herhangi bir hasar durumunda ise, omuz hareketleri ağrılı bir hale gelmektedir.

Artroskopi Nedir?

Hareketli omuz bölgesinde meydana gelen ağrı ve sakatlanma gibi durumlarda, hareket kısıtlılığı ortaya çıkmasıyla, omuz artroskopisi uygulanmaktadır.

Artroskopi, hastanın durumuna göre genel ya da lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilebilmektedir.

Artroskopi işleminde kullanılan el aletleri, çok ince ve küçük nitelikte olduğundan, gerçekleştirilen cilt kesisi de genellikle çok küçük olmaktadır. Artroskop ve diğer aletler için açılmış olan küçük cilt delikleri, küçük dikişler uygulanarak kapatılabilmektedir. Bu durum hastanın konforu ve işlem sonrası iyileşme süreci bakımından önemlidir.

Artroskopi, açık cerrahi yöntemlerde yapılan uygulamalara göre, çevre yumuşak dokulara minimal zarar verilen işlemlerden oluşmaktadır. Aynı zamanda estetik ve fonksiyonel iyileşme sağlanması açısından da oldukça hızlı ve iyi sonuçlar elde edilen artroskopi işlemiyle, hasta ameliyat olduğu gün ya da ertesi gün taburcu edilebilmektedir. 

Omuz Artroskopisi Ameliyatı Ne Zaman Önerilmektedir?

Kişi, ameliyat dışı tedavi yöntemlerine yanıt alınamayan ağrılı bir omuz problemine sahip olduğu zaman, omuz artroskopisi önerilebilmektedir. Fizik tedavi, ilaç tedavisi ve lokal enjeksiyonlara rağmen, etkileri devam eden omuz problemlerinde omuz artroskopisi, kesin ve etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Artroskopi ameliyatının yaygın olarak gerçekleştirildiği omuz problemleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

-Rotator manşet yırtıkları

-Kemik çıkıntılarının tıraşlanması

-Bağ tamirleri

-Labrum yırtıkları tamiri

-Tekrarlayan omuz çıkıklarının tamiri

-Kist eksizyonları

-Eklem içinde meydana gelen hasara bağlı olarak ağrı ve sertliğe sebep olan dokuların ve serbest kıkırdakların temizlenmesi

Omuz bölgesinde en sık olarak karşımıza çıkan durumlar; yaralanma, aşırı kullanım ve yaşla ilişkili olarak ortaya çıkan kireçlenmedir. Omuz artroskopisi uygulanarak, pek çok ağrılı omuz problemleri ortadan kaldırılabilmekte, manşet yırtıkları, eklem kıkırdak hasarları, labrum yırtıkları ve diğer eklem çevresi yumuşak dokular değerlendirilebilmektedir.

Omuz Artroskopisi Ameliyatı

Omuz artroskopisi, öncelikle tanının kesinleşmesi için gerekli görülmekte ve sunduğu teknolojik yöntemlerle hızlı tanı ve etkili tedavi seçeneği oluşturmaktadır.

-Artroskopi öncesi hastaya kan testleri yapılması gerekmekte ve işlemden önceki gün, gece yarısından sonra hastanın hiçbir şey yememesi gerekmektedir.

-Omuz artroskopisi ameliyatı öncesi, omuzda mevcut ağrının temel nedenini öğrenmek amacıyla titiz bir muayene uygulanmaktadır. Bu değerlendirme, hastanın tıbbi öyküsünü, fizik muayenesini ve probleme yönelik özel testlerini içermektedir.

-Hastanın durumuna göre, kişiye lokal ya da genel anestezi uygulanmaktadır.

-Küçük cilt kesileri yapılmaktadır. Yapılan bu küçük kesiler yoluyla, artroskop, eklemlere uygulanacak olan sıvı ve işlemin gerçekleştirilmesi için gerekli olan cerrahi aletler yerleştirilmektedir.

-Sıvı eklem içerisine uygulanarak, eklemin şişmesi sağlanmaktadır. Eklemin şişmesiyle birlikte ise, kameranın da yardımıyla eklem içi cerrah tarafından daha rahat görülebilmektedir.

-Hastaya küçük kesiler uygulanarak, omuz ekleminin içi görüntülenebilmekte ve bu görüş doğrultusunda operasyon gerçekleştirilmektedir. Artroskop adı verilen, ince, uzun ve ışıklı bir aygıt kullanılmaktadır. Artroskopi ile eklemin içerisine ışık tutularak, kamera sistemiyle görüntü ekrana çıkarılabilmektedir. Omuz artroskopisi uygulaması sırasında artroskop, eklemin içinden aldığı canlı video görüntülerinin monitöre gönderilmesini sağlamakta, böylece omuzdaki sorun tanımlanıp, tedavi edilebilmektedir.

-Cerrahi alet, eklemi onarmak amacıyla herhangi bir açılmış delikten gönderilebilmektedir. Ortalama 1-2 saat süren omuz artroskopisi uygulamasıyla, omuz ekleminin içi görüntülenerek, hasarın ya da sakatlanmanın bulunduğu bölge tespit edilmekte ve tedavisi gerçekleştirilmektedir. Sorunun açıkça tanımlanmasının ardından, hasarın onarılması için ayrı bir insizyon ile küçük el aletleri kullanılarak gerekli müdahaleler gerçekleştirilmektedir.

-Artroskop ve diğer cerrahi aletler için açılmış olan küçük cilt delikleri, bir veya iki dikiş uygulanarak kapatılmakta, ardından omuz bölgesine pansuman ve bandaj yapılmaktadır. Artroskopi yönteminde oldukça küçük kesiler uygulandığı için, iyileşme süreci açık ameliyatlara kıyasla çok daha kısa sürmekte, daha az acılı ve daha konforlu şekilde geçmektedir. Açık ameliyatlara göre iyileşme süreci daha hızlı ve konforlu olsa da, enfeksiyon, kanama, pıhtılaşma gibi komplikasyonların gelişmesi ihtimaline karşı, birkaç hafta istirahat önerilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir