Metroport Busidence, Bahçelievler Mah. E5 Üzeri, Daire: 502 Bahçelievler / İstanbul
Sporcu ve Eklem Sağlığı Söyleşisi

Küçükçekmece Belediyesi Sporcu ve Eklem Sağlığı Söyleşisi

Sporcu ve Eklem Sağlığı Söyleşisi

Küçükçekmece Belediyesi'nin söyleşi etkinlikleri kapsamında "sporcu ve eklem sağlığı"nı konuşmak için Dr. Müjdat Ök ile birlikte Cennet Kültür ve Sanat Merkezi'ne davet edildik. Özellikle bisiklet sporu üzerine yaptığımız söyleşide spor yaparken eklem sağlığına nasıl dikkat edebileceğimizi anlattık. 

Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen “Sporcu ve Eklem Sağlığı’’ konulu söyleşide uzman konuklar, spor sakatlanmaları ve korunma yöntemleri ile ilgili bilgiler verdi. Spor, sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası. Ancak, sporu doğru aletlerle doğru zamanda doğru şekilde yapmak gerekiyor. Spor yaparak form tutmak, vücudunu korumak ve güzelleşmek isteyenlerin sayısı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artarken, bilinçsiz spor yapmanın faturası da ağır oluyor.

Spor Yaparken Dikkat!

Yazar Emrah Güçlü moderatörlüğünde Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşi programında, Op. Dr. Müjdat Ök, Op. Dr. Haldun Seyhan, milli sporcular ve profesyonel triatlet olan İpek Onaran ve Göksen Çınar, dinleyicilerle spor yaparken dikkat edilmesi gerekenleri paylaştı.

Hafta Sonu Savaşçısı Olmayın

Dinleyicilere eklem sağlığı hakkında bilgiler veren Op. Dr. Haldun Seyhan, “Eklem dostu besinlerin alımı çok önemlidir. Özellikle eklem onarımı yapan besinler tüketin. Abartılı egzersiz yapmamaya özen gösterin. Hafta sonu savaşçısı olmayın. Yani sadece hafta sonu değil, haftanın belirli günlerinde planlı ve programlı spor yapın. Bilinçsiz spor yaptığınız zaman en çok eklemlerinize zarar verirsiniz’’dedi.

Kendinize Uygun Bir Bisiklet Seçin

Bisiklet kullanırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda konuşan Op. Dr. Müjdat Ök ise “Bisiklet seçiminize dikkat etmeniz gerekiyor. Nerede hangi bisikleti kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Özellikle eklemlere ve kaslara zarar vermemek açısından bisikletin vücudunuza uygun olması gerekiyor. Bisiklet kullanırken zorlayıcı bir başlangıç yapılmamalı. Vites ayarını ise kendinize göre yapmalısınız yoksa eklemlerinizi çok zorlarsınız’’dedi.

Kazanamayın ama Mutlaka Deneyin

Dinleyicilere dikkat çeken tavsiyelerde bulunan milli sporcu İpek Onaran da ‘’Spora başlamak isteyenlere tek tavsiyem isteklerinizi sakın bırakmayın ve mutlaka hayallerinizin peşinden koşun. Yapamayın, kazanamayın ama mutlaka deneyin önemli olan denemenizdir. Her zaman yapabileceğinize ve başarabileceğinize inanın. Spor yaparken programlı bir şekilde ilerleyin’’ diye konuştu.

Spor Yaparken Acıkmadan Yemek Yiyin, Susamadan Su İçin

Küçükçekmece Kürek Tesisleri’nde uzun yıllar spor yaptığını söyleyen milli sporcu Göksen Çınar ise “Sporun bir numaralı kuralı acıkmadan yemek ve susamadan su içmektir. Yarışlarda sıvı tüketimi çok önemlidir. Vücudunuzdaki karbonhidrat ve protein dengesini çok iyi sağlamanız gerekiyor. Özelikle antrenman sonrası karın boşaldığı için karbonhidrat depolarını doldurmanız gerekiyor’’ dedi.

Kaynak: Küçükçekmece Belediyesi