Metroport Busidence, Bahçelievler Mah. E5 Üzeri, Daire: 502 Bahçelievler / İstanbul
Kalça Kireçlenmesi ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kalça Kireçlenmesi ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kalça Kireçlenmesi ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kireçlenme her yaştan insanda görülebilmesine rağmen, 65 yaş üstü insanlarda daha yaygındır. Ortak risk faktörleri; ileri yaş, obezite, önceki eklem yaralanmaları, aşırı eklem kullanımı, zayıf kalça kasları ve genetik yatkınlığı içerir. İki yetişkinin birinde yaşam boyu diz artritiyle ilişkili semptomlar görülür. Dört yetişkinin birinde uylukta 85 yıl boyunca kireçlenme bulguları gelişir. 60 yaş ve üzeri 12 kişiden 1'i el eklemlerinin artrozu geçiriyor. 

Kireçlenme Nedenleri

Eklemlerde, kıkırdak adı verilen sert materyal her kemiğin sonunu kaplar. Normal eklemlerde, kıkırdak eklemin hareketi için yumuşak bir kaygan yüzey sağlar ve kemikler arasında bir tampon görevi görür. Kireçlenme durumunda, kıkırdak yapısı aşınma nedeniyle bozulur. Bu aşınma ağrıya neden olur. Eklemlerde ve şişme ve eklem hareketlerinde problemler ortaya çıkar.

Osteoartrit zamanla kötüleştiğinden, kemikler parçalanabilir ve eklem faresi adı verilen eklemde kemik parçalarının birikmesine neden olabilir. Eklem çevresinde kemik veya kıkırdak parçaları tahrip olabilir. Vücutta inflamatuar bir süreç oluşturur. Alandaki sitokinin biriken maddeler ve enzimler, iltihaplanma süreci ile birlikte, kıkırdakta daha fazla hasara neden olur. Kemiklerin sürtünmesi de eklemlerde ve çevre dokularda daha büyük hasara neden olur.

Kireçlenme Belirtileri Nelerdir?

Kireçlenme semptomları etkilenen eklemlere ve rahatsızlığın ciddiyetine göre değişir. Ancak en sık görülen semptomlar ağrı ve tutukluktur. Eklemlerde, özellikle sabah veya istirahat sonrası sertlik ve ağrı yaygındır. Etkilenen eklemler, özellikle uzun seanslardan sonra şişebilir. Belirtiler aniden değil, yavaş gelişme eğilimindedir. 

Kireçlenmeye Ne Sebep Olur?

Osteoartrit riski yaşla birlikte artar. Kadınlar, kireçlenmeye erkeklerden daha yatkındır. Aşırı kilolu kişilerde, artrit gelişme riski, eklemler üzerinde artan stres ile daha yüksektir. Kaza gibi spor sebepleriyle eklem yaralanması olan kişilerde risk artar. Kireçlenme, eklemlerde tekrarlayan streslere neden olan profesyoneller arasında daha yaygındır. Bazı insanlar genetik olarak eğilimlidir. Konjenital kemik veya eklem hastalığı ile doğanlarda kireçlenme riski daha yüksektir.

Kireçlenme Nasıl Teşhis Edilir?

Fizik muayenede doktorunuz, eklemde hassasiyet, şişme veya kızarıklık ve hareket aralığını kontrol etmek için etkilenen eklemi dikkatlice inceler. Doktorunuz ayrıca görüntüleme ve laboratuvar testleri önerebilir. Direkt radyografi ve MRG görüntüleme teknikleridir. Tanı için bir kan testi ve eklemlerin sıvı analizi de yapılabilir.

Kireçlenmenin tedavisi için kesin bir yöntem yoktur, ancak semptomları yönetmek için çeşitli seçenekler vardır. Doktorlar eklemlerde ağrı ve iltihaplı durumlar için ilaçlar reçete eder. Fizyoterapi semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Bazı hastalarda cerrahi gerekli olabilir. İlaç enjeksiyonları da tercih edilen tedaviler arasındadır. 

Kalsiyum Kalıtımsal Neden Olabilir?

Kireçlenme Tedavisinde Egzersiz Zorunludur Kireçlenme 50'li yıllardan beri daha yaygındır. Bazı insanlar kalıtsaldır ve bazı kişilerde konjenital deformite kusurları nedeniyle kireçlenme olasılığı vardır. Artan vücut ağırlığı ayrıca çeşitli şekillerde kireçlenmeye katkıda bulunur ve bu da kalçalar ve dizler gibi yatak eklemlerinde gerilme yaratır. Spor yaparken ya da geçmişte meydana gelen bir kaza nedeniyle travma sonrası ya da eklem üzerinde stres yaşayan mesleklerde de daha yaygındır. Kireçlenmenin  kadınlarda neden daha yaygın olduğunun bilinmemektedir..

Aktif bir yaşam sürdürmek, ideal kilonuzu korumak ve diğer tedaviler kireçlenmenin  ilerlemesini yavaşlatır. Ağrının azalmasına ve eklem fonksiyonlarının artmasına yardımcı olur. Zamanla kötüleşen dejeneratif bir sağlık sorunu olan kireçlenme yaşam tarzı, tedavi, ilaçlar ve cerrahi tekniklerdeki etkili değişiklikler ile iyileştirilebilir. Spor yapmak ve sağlıklı kilonuzu korumak tedavinin iki ana unsurudur. Bazı anti-enflamatuar ve kronik ağrının tedavisinde kullanılan ilaçlar kireçlenmeyle ilişkili şikayetleri azaltabilir. Eklem çevresindeki kasları kuvvetlendirme egzersizlerine ek olarak; yüzmek ya da yürümek gibi düzenli aktiviteler ağrıyı azaltmada ve eklemlerde hareketi arttırmada etkili olabilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir