Metroport Busidence, Bahçelievler Mah. E5 Üzeri, Daire: 502 Bahçelievler / İstanbul
Kalça Protezi Nedir, Çeşitleri Nelerdir

Kalça Protezi Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Kalça Protezi Nedir, Çeşitleri Nelerdir

Kalça eklemi insan vücudunun en önemli ve büyük eklemlerinden biridir. Oturma, kalma, yürüme gibi aktivitelerin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesinde önemli rol oynayan kalça eklemi gerek ileri yaş ile gerekse çeşitli travmalar sonucunda deformasyona uğrayabilmektedir. Bu problemin günümüzde en etkili ve modern tedavi seçeneği ise kalça protezi uygulamasıdır.

Kalça Protezi Uygulaması

Uzun yıllardır gerçekleştirilen bilimsel araştırmalar ve teknolojide yaşanan gelişmelerin tıp alanına da görülen olumlu etkileri sonucunda protez uygulamaları önemli derecede gelişmiştir. Özellikle son 15 yılda gelişen protez uygulamaları ile hastaların yaşam kaliteleri yükseltilmekte ve hareket kısıtlılığı ortadan kaldırılmaktadır.

Protez uygulamaları; dirsek, kol, el parmakları, diz ve ayaklara uygulanabilmekle birlikte en sık uygulanan bölgeler diz ve kalça eklemleridir.

Kalça protezi; kalça çıkığı, travmatik nedenler ile kemik ve damarlardan oluşan hasarların giderilmesi, kalça kireçlenmesi ve artrit gibi problemlerin tedavisinde uygulanmaktadır. Bu problemlerin başlangıç aşamalarında elbette ki diğer tedavi yöntemleri olan ilaçla tedavi, fizik tedavi, eklem içine uygulanan enjeksiyonlar ve destek baston kullanımı gibi uygulamalar mevcuttur. Ancak kalça ekleminde yaşanan problemin ilerlemesi nedeni ile bu yöntemler yeterli olmayabilmektedir. Özellikle ileri yaşlardaki hastalara kalça protezi uygulaması önerilmektedir.

Kalça protezi ameliyatı genellikle ileri yaşlardaki hastalara uygulanmaktadır. Bunun nedeni ise protezin ömrü 20 ila 25 senedir. Bu süre sonunda protezin yerleştirdiği dokular zamanla deformasyona uğramakta ve protezi taşıyamayacak duruma gelmektedir. Bu nedenle yerleştirilen protezin süresi dolduğunda ikinci bir protez ameliyatı uygulanmaktadır.

Kalça Protezi Ameliyatının Gerekli Olduğu Durumlar

Kalça ağrısı hastanın yaşam kalitesini düşürmekle birlikte aynı zamanda günlük yaşamını etkileyen önemli bir problemdir. Kalça protezi ameliyatı sonrasında hastaların büyük bir çoğunluğu eski sağlıklı dönemlerine kavuşmaktadır. Bu nedenle son yıllarda hastaların birçoğu kalça protezi uygulamasına başvurmaktadır.

Kalça protezi ameliyatının gerekli olduğu durumlar ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Kullanılan ağrı kesicilerin sonuç vermediği,
 • Kalça eklemi için kullanılan ilaçların ciddi yan etkilerinin görüldüğü,
 • Kalça probleminin bacaklarda da hareket kısıtlılığına ve ağrıya neden olduğu,
 • Yürüme, eğilme, merdiven inip çıkma, oturma, kalkma gibi günlük aktivitelerin gerçekleştirilemediği,
 • Enjeksiyon, baston ya da fizik tedavi gibi tedavi yöntemlerinin fayda sağlamadığı,
 • İstirahat sırasında da kalça ağrısı hissediliyorsa

Kalça protezi ameliyatı gerçekleştirilebilmektedir.

Kalça Protezi Ameliyatı Öncesi

Kalça protezi ameliyatına karar verilmeden önce hastanın mutlaka ayrıntılı bir fizik muayene sürecinden geçmesi gerekmektedir. Kalça ekleminde bulunan problemin ciddiyeti ve hasta şikayetleri de değerlendirilerek ameliyat planlaması yapılmaktadır. Kalça protezi ameliyatı her yaştan hastaya uygulanabilmekle birlikte genellikle 60 ila 65 yaş arasındaki hastalarda gerçekleştirilmektedir.

Kalça ekleminde bulunan kemik ve diğer dokuların durumunun değerlendirilmesi için birtakım kan testlerinin yanında kalça eklemindeki deformasyonların incelenebilmesi için röntgen ya da MR verilerinin ve genel sağlık öyküsünün de değerlendirilmesi sonucunda kalça protezi ameliyatına hazırlanılmaktadır.

Ameliyat öncesinde hastanın bağışıklık sisteminin iyi durumda olması gerekmektedir. Bu nedenle dengeli beslenilmeli ve sigara gibi zararlı maddeler tüketiliyorsa bırakılmalıdır. Hali hazırda kullanılan ilaçların ismi ve kullanım süreleri doktora bildirilmelidir.

Ameliyatta kalça eklemine yerleştirilen protezin kusursuz bir şekilde kemik doku ile kaynayabilmesi için ve iyileşme süresinin kısa ve konforlu sürebilmesi için vücudun herhangi bir yerinde enfeksiyon bulunmadığından emin olunmalıdır. Bu nedenle ameliyat öncesinde genel muayene sürecine ağız ve diş sağlığı muayenesi de mutlaka eklenmelidir.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Yaşam

Ameliyat sonrasındaki iyileşme süreci; hastanın genel durumu ve ameliyat sürecine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ancak günümüzde kalça protezi ameliyatı olan hastalar genellikle 2 ila 3 ay sonunda tamamen iyileşebilmektedir.

Kalça protezi ameliyatı ile desteklenen kalça eklemi, ameliyat sonrasında hareket kısıtlılığına neden olmamakta ve ağrı hissini ortadan kaldırmaktadır. Kalça protezi ameliyatı sonrasında hastalar kısa bir süre sonra ayağa kaldırılmakta ve yürütülmektedir. Aynı zamanda belirli bir süre sonra ise doktor kontrolünde egzersiz yapılması gerekmektedir. Böylece hem vücutta toplanan ödem daha kolay bir şekilde atılmış olacak ve pıhtı oluşumu engellenecektir hem de güçlü kaslar sayesinde protezin ömrü uzayacaktır.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalça protezi ameliyatı sonrasında gerek iyileşme sürecinde gerekse iyileşme sürecinden sonraki dönemde hastanın uygulaması gereken ve dikkat etmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Kemik ve kas dokusunun güçlü kılınması için sağlıklı ve dengeli beslenilmelidir.
 • Egzersiz programları aksatılmamalıdır.
 • Cinsel yaşama ne zaman dönüleceği konusunda doktora danışılmalıdır.
 • Kalça bölgesinde herhangi bir ağrı ya da şişlik durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.
 • İyileşme sürecinde yapılması ve yapılmaması gereken hareketler konusunda doktordan bilgi alınmalıdır.

Kalça Protezi Ameliyatının Riskleri

Kalça protezi ameliyatını uygulayacak olan doktorun alanında uzman ve tecrübeli olması gerekmektedir. Aksi hale birtakım ciddi komplikasyonlar yaşanabilmekte ve kalıcı hasarlar oluşabilmektedir. Kalça protezi ameliyatının riskleri aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

 • Enfeksiyon
 • Kanama
 • Kan pıhtılaşması
 • Protezin kırılması ya da gevşemesi
 • Kalça ekleminde çatlak meydana gelmesi
 • Aşınma ve yırtılma
 • Eklemlerde sertleşme