Metroport Busidence, Bahçelievler Mah. E5 Üzeri, Daire: 502 Bahçelievler / İstanbul
Omuz Yırtığı Ameliyatı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Omuz Yırtığı Ameliyatı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Omuz Yırtığı Ameliyatı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Omuz eklemleri diğer eklemlere kıyasla daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Elin hareketlerine yön veren bu eklemlerde yer alan omuz manşeti tentonları büyük önem taşır. Kolun her kullanımında muhakkak bu tentonlar bir nebze yıpranır. Bu bölgede oluşacak yırtılmalar ciddi ağrılara neden olur. Günlerce geçmeyen kas ağrıları kişinin yaşam kalitesini oldukça düşürür. Bu tentonların yırtıldığı an, omuz gücünde çok ciddi bir azalma meydana gelir.

Bu tip yırtıklar genelde orta yaş ve üzerinde daha yoğun görülmektedir. Buna rağmen, aşağıda detaylarını da göreceğimiz şekilde özel durumlar meydana gelebilir. Omuz eklemleri yapı olarak 3 ana kemikten meydana geliyor.

Kimi durumlarda omuz yırtılması küçük bir alanda gerçekleşir ve bu sadece belli aralıklarla açığa çıkan ağrılarla anlaşılır. Bu tip küçük yırtılmalarda kişi hareket etme konusunda kısıtlama yaşamaz. Gerçek omuz yırtılmaları ise omuzun artık bir noktadan sonra hareket kabiliyetini kaybetmesine, güçsüzleşmesine neden olur. Burada omuzun güçsüzlüğü ile yırtığın boyutu arasında bir paralellik söz konusudur.

Omuz yırtıklarında kişinin kolunu yukarıya doğru kaldırması imkansız hale gelir. Tam omuz yırtılmaları büyük ölçüde anlık olarak gerçekleşir. Kasın bütünlüğü bozulmaya başlar ve ağrı, şişlik gibi etkiler kısa sürede kendini gösterir. Kişi bu tip ani yırtılmalarda epey acı hissedebilir. Bu tip ani yırtılmalar, genellikle sporcularda görülmektedir.

Omuz Yırtılmaları Neden Olur?

Omuz, hareket açıklığı en geniş eklemlerden oluşmaktadır. Bu da omuz eklemlerinin ciddi travmalarla karşı karşıya kalabileceği anlamına geliyor. Ortopedi alanında omuz yırtılmaları çok rutin şikayetler arasındadır. Zaman içindeki yıpranmalara bağlı olarak omuz bölgesinde 60 yaşından sonra yırtılmalar gerçekleşebilir. Problem, yaş ilerledikçe, eğer önlem alınmazsa daha da büyüyor. Yaşlılıkla beraber kan akımı azalacağı için vücut tendonlara dair pürüzleri artık kendi kendine onaramaz. Ayrıca yaşlılıkla beraber oluşabilen kemik sıkışmaları da yırtıklara dolaylı yoldan sebebiyet verebilir.

Genç insanlarda ise genelde özel nedenler söz konusu. Kazalar, travmalar ya da ağır çalışma koşulları bu tip yırtılmalara zemin hazırlıyor. Kişi bilinçsiz bir şekilde aniden ağır bir yük kaldırıyorsa böyle bir yırtılma kaçınılmazdır. Profesyonel sporcularda omuz sakatlıkları çok sık rastlanılan bir durumdur. Gençlerde meydana gelen ani omuz yırtılmaları çok kısa süre içinde tedavi edilmelidir. Zaman geçtikçe iyileşme olasılığı kasın ölmesine bağlı olarak iyice düşüyor. Sorun kısa süre içinde çözülmediği takdirde bu artık kronik bir vakaya dönüşebiliyor. Genelde omuz yırtığı ameliyatından çekinildiği için insanlar tedavi süreçlerini erteleme yoluna gidiyor.

Omuzda aynı hareket çok uzun bir süre tekrar ederse bu uzun vadede yırtılmalara neden olabilir. Boya işiyle uğraşanlar, tenis oyuncuları, marangozlar, rotator kılıf yırtılmaları için risk barındıran meslek grupları arasındadır.

Omuz Yırtığı Nasıl Belli Olur?

Omuz ağrıları genelde dinlenme süreçlerinde ortaya çıkar. Bu yüzden gece yarısı başlayan ağrılar, birçok hastada rastlanılan bir durumdur. Kolu yukarı kaldırdığı esnada ağrının etkisi çoğalmaya başlar. Kısmi de olsa tam yırtık da olsa kas her şekilde güçsüzleşir. Kişi saçını tararken bile zorlanabilir. Kişi elini sırtına doğru götüremeyecek noktaya gelir ve günlük yaşamı birçok açıdan olumsuz etkilenir.

Omuz Yırtığı Ameliyatı Nasıl Olur?

Omuz grubunda 4 temel kas grubu bulunuyor. Doktorlar, bu kaslardan hangisinde bir yırtık meydana gelmişse, buna göre bir yol izler. Kimi omuz yırtılmalarında kas geriye doğru kaçar. Bu her hastada daha farklı bir boyutta gerçekleşir. Eğer hastanın kasları bu süreçte geriye çok fazla kaçmış ise o zaman kapalı ameliyat olanaksız bir hale gelir. Hastanın ameliyattan sonra hareket becerisini yeniden elde etmesi pürüzün boyutuna, nerede ve hangi düzeyde yaşandığına bağlı bir faktör. Tedavi seçenekleri olası pürüzün tespit edilmesiyle beraber başlar. Örneğin yırtık küçük bir düzeydeyse, ameliyat tercih edilmez. Çünkü bu tip durumlarda kas çok fazla incelmemiş ya da güç kaybetmemiştir.

İlk olarak hissedilen ağrının kaynağı tespit edilir. Kimi durumlarda kolda oluşan ağrılar, boyun fıtığından kaynaklı olabiliyor. Doktorunuz öncelikle bu ayrımı ortaya koymakla yükümlüdür. Çekilen röntgenlerle beraber omuzda oluşan aşınmalar ve ağrıya neden olan yırtılma gözlemlenir. Ultrasonografi bu süreçte devreye girer. Ayrıca MRG sayesinde yırtığın düzeyi daha detaylı şekilde analiz edilir. Bu aşamada kişinin yaşı, yaşamsal alışkanlıkları ve mesleği tedavi aşamasında etkili olur. Hastalık erken süreçlerde tedavi ediliyorsa, çeşitli ilaçlar ve fizik tedavi uygulamaları yeterli görülür. Kol askısı ya da soğuk uygulamalar şiddetli ağrıların önüne geçmek için yapılan çözümlerdir. Eğer kişi ameliyatsız tedavi ediliyorsa bu genelde hastalığın ilerlemesine yönelik bir yönelim değildir. Bu tip kişiler dönemsel olarak ağrılarından kurtulsa da genelde ileri yaşlarda yeniden bu problemlerle yüzleşir.

Eğer bu tip ameliyat gerektirmeyen tedavi yöntemlerinden bir karşılık alınamamışsa, cerrahi çözümler devreye girer. Artoskopik cerrahi omuz yırtıklarında etkili bir çözümdür; fakat buna rağmen bazı durumlarda açık cerrahiye de ihtiyaç duyulabilir. Bu yöntemde dokular kesilmediği için kişi asla ağrı hissetmez. Kişi ameliyattan sonra çoğunlukla bir gece yatırılır. Kemik çıkıntılar oluşmuşsa bunlar törpülenir. Tam kas yırtılmalarında bazen onarma işlemi başarısız olur. Bu durumda ölü kasların olduğu bölgeye yeni kaslar transfer edilir. Bazı durumlarda seneler boyunca tedaviden uzak kalmış rotator kılıf için omuz protezleri son çare olarak görülür.