Metroport Busidence, Bahçelievler Mah. E5 Üzeri, Daire: 502 Bahçelievler / İstanbul
Omuz Artroskopisi Nedir

Omuz Artroskopisi Nedir?

Omuz Artroskopisi Nedir

Omuz artroskopisi eklem içindeki sorunların mini bir kamera yardımıyla görüntülenip tedavi edilmesidir. Görüntüleme yapılabilmesi hastalığın teşhisi ve tedavisi açısından doktora faydalı olduğu gibi küçük kesi açılması da hastanın iyileşme sürecinde yarar sağlar. Birçok nedeni topladığımızda artroskopi yönteminin oldukça güvenli ve konforlu bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Cerrahi dışı yöntemlerin yarar sağlamadığı ya da hastalığın ileri seviyede olduğu durumlarda ameliyat kararı alınır. Bazı ameliyatlarda ise artroskopi yöntemini tercih ederiz.

Omuz artroskopisinin kullanıldığı ameliyatlar şunlardır: 

  • Tekrarlayan omuz çıkıkları
  • Rotator manşet yırtıkları
  • Kıkardak temizliği
  • Labrum yırtığı
  • Bağ tamiri
  • Kemik çıkıntılarının tıraşlanması

Omuz Artroskopisi Nasıl Yapılır?

Omuz artroskopisi gerek tanı gerekse de tedavi amacı ile son yıllarda oldukça sık ihtiyaç duyulan uygulamalardır. Bu uygulamanın gerçekleştirilebilmesi için öncesikle doktora başvuran hastanın ayrıntılı bir fizik muayene ve radyolojik inceleme süreci yaşaması gerekmektedir. Omuz artroskopisi öncesinde doktorun önerilerine eksiksiz bir şekilde uyulmalıdır. 

Omuz artroskopisinde; omuz bölgesinde küçük kesiler açılmakta ve eklem içerisi sıvı ile doldurularak kamera yerleştirilmesi için gerekli oranda şişirilmektedir. Çeşitli ekipmanlar ile artroskopi işlemi tamamlanarak uygulama alanına gerekli kapatma ve koruma işlemi uygulanmaktadır.

Omuz Artroskopisi Ne Zaman Önerilir?

Omur artroskopisi genellikle omuz ağrısı şikayeti ile ortopedi uzmanına başvuran hastalarda ihtiyaç duyulmaktadır. Omuz artrsokopisinin önerildiği durumlar ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

- İlaç ve fizik tedavi ile geçmeyen ağrı hissi

- Hareket kısıtlılığı

- Eklemlerden ses gelmesi

- Kollarda güç kaybı

Omuz artroskopisi; klasik cerrahiye göre çok daha güvenilir ve konforlu bir süreç yaşanmasına neden olmaktadır. Hastaların bu süreç öncesinde alanında tecrübeli bir doktora başvurmaları ve süreç içerisinde de doktorun önerilerinin dışına çıkmaması gerekmektedir.

Omuz Artroskopisinin Faydaları

  • Küçük kesi yapılması hastaya bazı avantajlar sağlar. Bunlar;
  • Hızlı iyileşme süreci
  • Estetik görünüm
  • Daha az enfeksiyon riski

Omuz Artroskopisi Sıkça Sorulan Sorular

1. Omuz Artroskopisi Nedir?

Omuz artroskopisi işlemi omuz eklemi problemlerinde başvurulan bir yöntemdir. 

2. Omuz Artroskopi Nasıl Yapılır?

Omuz artroskopisi uygulamasında eklem çevresinde küçük kesiler açılmakta ve eklem içerisinin ve yumuşak dokuların ayrıntılı bir şekilde görüntülenmesi özel görüntüleme cihazları ile sağlanmaktadır. 

3. Omuz Artroskopisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Omuz artroskopisi sonrasında doktor ağrı kesici kullanmayı önerebilmektedir. Aynı zamanda buz kompresi ve fizik tedavi yöntemleri de önerilmektedir.

4. Omuz Artroskopisi Öncesi Süreç Nasıldır?

Omuz artroskopisi öncesinde hastanın sağlık öyküsü değerlendirilmekte, fizik muayene uygulanmakta ve kesin teşhis konulması için radyolojik görüntülemelerden faydalanılmaktadır.