Metroport Busidence, Bahçelievler Mah. E5 Üzeri, Daire: 502 Bahçelievler / İstanbul
Kalça Protezi

Kalça Protezi ile Yaşam Kalitenizi Arttırın

Kalça Protezi

Taşıyıcı eklemler arasında en büyüğü olan kalçanın vücudumuz için kritik bir rolü bulunmaktadır. Kalçalarda belli bir yaştan sonra kireçlenme sorunu ortaya çıkabilir. Bunun da ötesinde bazı darbeler, zorlanmalar kalçada yer alan eklemin zaman içinde aşınmasına neden olmaktadır.

Kalçada meydana gelen bu deformasyon ileri bir seviyeye geldiği andan itibaren kişinin yaşam kalitesinde çok ciddi bir azalma meydana gelir. Çünkü kalça gündelik olarak yaptığımız hareketlerin birçoğunda aktif rol oynamaktadır. Protez öncesinde diğer tedavi yöntemleri denenir; ancak bunlar eğer aşınmaları ve şiddetli ağrıları ortadan kaldırmaya yetmiyorsa kalça protezi zorunluluk haline gelir. Kalça aşınmalarında eğer zamanında müdahale gerçekleşmezse sakatlık riskleri söz konusu olabilir. Hasta doktora genelde ağrılar artık dayanılmaz bir noktaya ulaştığında gidiyor. Kalça ile alakalı en ufak bir ağrıda doktora görünmeniz, oldukça önemlidir.

Kalça protezleri diz protezleri kadar yaygın olmasa da sonuçta benzer bir mantıkla uygulanır. Diz ve kalça protezleri; protez teknolojisinde en başarılı alanlardır. Kalçaya takılan protezler kişinin en az 20 sene rahat etmesini ve yaşam standardının artmasını sağlar. Bu sürenin sonunda kalça protezinde gevşemeler meydana gelebilir ve bu da kendini ağrılar şeklinde dışa vurur. Ağrılar neticesinde kalça protezi yenilenebilmektedir.

Kalça Protezinde Başarı İçin

 Öncelikle hasta seçiminin çok doğru şekilde yapılması gerekiyor. Bu noktada hem kilo hem de yaş faktöründen söz edebiliriz. Sonuçta bu protezlerin belli bir ömrü var ve bu yüzden protez takılacak kişinin yaşı oldukça önemli. Kilo olarak da 100 kilo ve üzerinde olan hastalar, çok özel bir durum oluşmadığı sürece ameliyata alınmaz. Burada kişinin özel durumu ya da ağrılarının şiddeti çok önemlidir ancak temel kriterlerin yaş ve kilo olduğunu söylemeliyiz.

Öte yandan hastanın yapısına en uygun protezi bulmak da önemlidir. Kalça eklemlerine dair analizler tedavi aşamasında belirlenir. Ortopedi özelinde kalça protezinin yoğun bir uzmanlık istediğini söyleyebiliriz. Her şey standart gittiği sürece kalça protezinde sorun yaşanmayacaktır; ancak aksi durumlarda kontrolün sağlanması iyi bir cerrahi müdahaleye bağlıdır. Deneyimli bir ortopedist, kalça protezinde hemen farkını ortaya koyacaktır. Bu açıdan doğru hastane ve doğru hekimle yola çıkmak büyük bir avantaj sayılır.

Bir diğer nokta da ameliyat sonrası ana komplikasyonlara karşı verilecek tedavinin doğru şekilde uygulanmasıdır. Enfeksiyon riskine karşı verilen antibiyotikler ve diğer ilaçlar, buna örnektir.

Kalça Protezi Hangi Hallerde Gerçekleşir?

• Söz konusu kalça ağrıları eğilmeye yürümeye ya da merdiven kullanmaya engel teşkil etmeye başlamışsa.

• Gece vücut dinlenme halindeyken bile ağrılar sürüyorsa

• Sertlikten ötürü bacağınızı harekete geçirmekte güçlük yaşıyorsanız.

• Kullandığınız ağrı kesicilerden istediğiniz verimi alamıyorsanız.

• Baston ve değnek gibi destekleyici unsurlar herhangi bir fayda etmiyorsa kalça protezi için ameliyat olma zamanı gelmiştir.

İlk görüşmede hekiminiz ağrılarınız hakkında detaylıca bilgi sahibi olmak ister ve bu yüzden kimi detaylara hakim olana dek sizinle konuşmayı sürdürür. Hemen akabinde aşınmanın düzeyini görmek adına bazı röntgenler çekilir ve kan testleri yapılır.

Kalçayla İlgili Sorunlar Nelerden Kaynaklanır?

Kalçayla ilgili temel sorunları genç ve yaşlılar olarak iki gruba ayırmak gerekiyor. Genç insanlarda genelde genetik etkenler ciddi bir rol oynuyor. Ufakken geçirilen kalça eklemine dair bazı hastalıklar da burada ciddi rol oynayabiliyor. Perthes hastalığını ve romatizmal hastalıkları bu kapsama dahil edebiliriz. Ayrıca zamanında müdahale yapılamadığı için kıkırdak yapı artık bozulmaya başlamaktadır. Yaşlı insanlarda ise kemik erimeleri en başta gelir. Ayrıca bazı kalça kırıklıkları eklemlerin ciddi ölçüde bozulmasına yol açabilir. Kemik tümörü neden rahatsızlığı ve kanserin etkilerini de göz ardı etmemek gerekiyor.

Kalça Protez Çeşitleri Nelerdir?

Kalça protezlerini iki gruba ayırabiliriz. Total protez tarzını genelde diz protezinden tanıyoruz. Bu protez, bu alanda en sık kullanılan protez yöntemidir. Bu teknikte kalça kemiği kadar yuva da değişir. Bir tek kalça kemiğinin onarılması ise parsiyel teknik olarak adlandırılıyor. Ortopedik cerrah, hastanın özel durumunda bağlı olarak bu iki teknikten hangisine karar vermesi gerektiğini analiz edecektir.

Kalça Protezi Ameliyatı ve Sonrası

Hastalar kalça protezine girmeden önce bazı sorularla muhatap olmak zorundadır. Eğer hastanın enfeksiyon konusunda bir hassasiyeti varsa bu bilgi doktora iletilmelidir. Her olasılığa karşı hasta bu konuda muayene edilir. İdrar ya da kan testleri kalça protezi yaptıracak her hastaya uygulanır. Ameliyat gerçekleştikten bir gün sonra hasta günde 2 saatlik aralıklarla yürütülür. Çimentolu protez tekniğinde hastanın ağrısız bir şekilde yürüyebilmesi daha kısa süre içinde gerçekleşir. Ancak uzun vadede çimentosuz protezler daha iyi bir kemik protez arayüzü sunarak daha sağlam bir protez uygulaması sağlamaktadırlar. Son yıllarda hastada aşırı bir kemik erimesi yoksa çimentosuz protezler kullanımı daha sağlıklı olmakta ve bu nedenle daha fazla tercih edilmektedirler.

Ameliyat esnasında yaşanan en sık problemlerden birisi de kemik kırılması veya küçük kanamalardır. Kimi zamanlarda da kemik çimentosu olması gereken zamanda donmaz. Protez bazen planlandığı gibi sağlam olmaz ve yuvasından çıkabilir. Tabi bu, oldukça düşük bir olasılık olarak karşımızda duruyor. Kalça protezinde başarı oranı oldukça yüksek sayılır. Bu tip aksiliklere karşı ortopedist cerrahın soğukkanlı olması ve doğru müdahaleleri gerçekleştirmesi beklenir. Zaten iyi bir cerrahın fark yaratabileceği zamanlar genelde aksiliklerin baş gösterdiği zamanlardır. Başarılı bir kalça protezi, kişinin hem fiziki durumunu onarmış olur, hem de kalça ağrılarından doğan psikolojik sorunları yok eder.