Metroport Busidence, Bahçelievler Mah. E5 Üzeri, Daire: 502 Bahçelievler / İstanbul
Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça Protezi Ameliyatında Önemli Noktalar

Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça, vücudumuzun yükünü taşıyan en önemli eklemlerden biridir. Uyluk kemiği ve pelvis kemiğinin birleşiminden oluşmaktadır. Bu birleşen bölümlerde ise kıkırdak yapı bulunmaktadır. Rahat hareket imkanı ise bu kıkırdak yapı ve kaslar sayesinde gerçekleşmektedir. Aynı zamanda bu bölgede sinoviyal zar bulunmaktadır ve bu zar sürtünmeyi engelleyen bir sıvı salgılamaktadır. Kalça hareketini etkileyen darbeler, kırık ve çıkıklar, artrit çeşitleri sonucunda ağrı, hareket kısıtlaması, gündelik aktiviteleri yapamayacak duruma gelince kalça protez ameliyatı yapılarak, hastanın eski sağlığına kavuşması ön görülmektedir.

Kalça Protezi Ameliyatı Hangi Durumlarda Gereklidir?

Kalça ağrısı, sıradan günlük hareketlerde bile hissediliyorsa ve eğilme, merdiven çıkma hatta yürüme eylemlerini gerçekleştirmekte zorlanılıyorsa, kalça ağrısı dinlenirken de devam ediyorsa, kalçada hareketi etkileyen bir sertlik oluştuysa, kalça rahatsızlığı için kullanılan ilaçların yan etkileri görülüyor ya da ilaçtan fayda sağlanmıyorsa, fizik tedavi, baston ya da koltuk değneği ile yürümek ağrıyı engellemiyorsa, kalça protezi ameliyatı ile ağrılardan kurtulmak mümkündür. Diğer yandan ciddi kalça yaralanmaları ve kırıklarda zaman kaybetmeden operasyon gerçekleştirilmektedir. Bu ani durumlar haricinde, doktorunuz muayene ve görüntüleme yöntemleri ile kalça tahribatı hakkında fikir sahibi olacak ve gerekirse ameliyat kararı alacaktır.

Kalça Ameliyatı Hazırlık Dönemi Nasıl Olmalıdır?

Kalça protezi ameliyatı öncesinde, tüm sağlık testlerinin yapılmış olması gerekmektedir. Ameliyat olmadan önceki dönemde sağlığınıza ve beslenmenize dikkat etmeniz, alkol ve sigara kullanımını kesmelisiniz. Diş ve diş eti problemi olan hastaların ameliyat öncesinde tedavi olması gerekmektedir. Düzenli olarak kullanmanız gereken ilaçlarınız bulunuyorsa, doktorunuzu ameliyat öncesinde bilgilendirmeniz gerekmektedir. Yüksek tansiyon, şeker gibi kronik rahatsızlıklarınız varsa, bu hastalıkların operasyon ve sonrası döneme etkisi açısından doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Kalça Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Kalça protezi ameliyatı genel anestezi ya da epidural anestezi ile yapılmaktadır. 1 saat süren ameliyat sonrasında hastanın ağrı ya da acı hissetmemesi için damar yolu ya da epidural yöntemle ağrı pompaları takılmaktadır. Ameliyat sonrasında ilk gün hasta ayağa kaldırılmaktadır. Hastanede kalış süresi hastanın durumuna göre 3-5 gün arası olarak belirlenmektedir.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Kalça protezi ameliyatı sonrasında, dikkat edilmesi gereken detaylar hayati önem taşımaktadır. Özellikle hastaneden çıktıktan sonra hastanın doktor önerilerinin tamamını uygulaması gerekmektedir. Bir yürüteç ya da koltuk değneğinden yardım alarak, gün içerisinde doktorun belirlediği zamanlarda hareket etmeniz gerekmektedir. Kalça protezi ameliyatı sonrasında fazla hareket etmek ve kalçayı zorlamak kadar, hareket etmemek de önemli ve geri dönülmez sonuçlar doğurmaktadır. Gereken egzersizlerin yapılmaması durumunda hasta iyileşme sürecini tamamladıktan sonra da yürümekte zorluk çekebilir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta da oturmadır. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde yaklaşık 3 ay boyunca alçak yerlere oturmaktan kaçınılmalıdır. Tuvalet, sandalye ve koltuklar için yükseltici almanız ve bu şekilde oturmanız kalça sağlığınız ve iyileşme süreciniz açısından önemli bir faktördür. Ameliyat sonrasında 8 hafta boyunca bacak bacak üstüne atmaktan kaçınmalısınız. 8 hafta olarak bildirilen bu süreç sonrasında da mümkün olduğunca bu eylemi gerçekleştirmemek, protezinizden maksimum fayda etmenize katkıda bulunacaktır.

Kalça Protezi Ameliyatlarında Başarı Oranı Nedir?

Kalça protezi ameliyatı başarı oranı, hastanın sağlık durumu, yaşı, kalçanın hasar durumu ile bağlantılı olarak değişmektedir. Eklem hareketinde sınırlanma ve kemik şekil bozukluklarına ilk aşamada müdahale edildiğinde başarı oranı yüksek olan bu operasyonda, ileri seviye hareket kısıtlaması olan hastalarda iyileşme süreci uzamakta ve başarı şansı azalmaktadır. Bu sebeple, ameliyatı geciktirmemek ve rahatsızlıkları ertelememek sağlığa kavuşmak açısından en önemli noktalardan biri olmaktadır.

Kalça Protezlerinin Kullanım Süresi Bulunmakta mıdır?

Kalça protezi ameliyatı sonrasında protezlerin kullanım süreleri 20-25 yıl olarak belirtilmektedir. Belirtilen sürenin üstünde kullanımda protezde gevşeme ya da yıpranma durumları ortaya çıkmaktadır. Bu durumlar söz konusu olduğunda, protezin değişimi gerekmektedir. Kalça ameliyatı sonrasında düzenli olarak protez kontrolü yapılmalı ve görüntüleme yöntemleri ile yıpranma durumu gözlemlenmelidir.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrasında Oluşabilecek Komplikasyonlar

Kalça protezi ameliyatları sonrasında önemli komplikasyonların görülme olasılığı oldukça düşüktür. Hastaların ameliyat sonrası karşılaştığı en sık sorun, bacaktaki kan akışının yavaşlamasından kaynaklı olarak toplar damarda pıhtı oluşumudur. Bu komplikasyonu engellemek amacı ile ameliyat sonrası bir süre hastaya kan sulandırıcı ilaç verilmektedir. Bir diğer yandan ameliyat sonrası antiemboli çorabı kullanmak, hareketleri aksatmamak, erken dönemde doktorun belirttiği şekilde yürüyüşlere başlamak, bu komplikasyonun ortaya çıkmasını önlemektedir.

Kalça ameliyatları sonrasında ortaya çıkmakta olan bir diğer komplikasyon ise kalça protezi enfeksiyonudur. Protezin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bu durumun gerçekleşme oranı oldukça düşüktür. Bu komplikasyonun ortaya çıkmaması için ameliyat sırasında antibiyotik kullanımına başlanmaktadır. Aynı zamanda ameliyat öncesi hastaya yapılan kan ve idrar tahlilleri ile diş ve diş eti tedavileri bu komplikasyonu önleme amacıyla yapılmaktadır.