Metroport Busidence, Bahçelievler Mah. E5 Üzeri, Daire: 502 Bahçelievler / İstanbul
Halluks Valgus

Halluks Valgus Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Halluks Valgus

Halluks Valgus hastalığı ayak baş parmağının dışarı doğru eğilmesidir. Halk arasında “bunyon” ya da ayak baş parmak çıkıntısı olarak bilinen bu rahatsızlık kadınlarda daha sık görülmektedir. Bu hastalıkta ayak baş parmağı dışarı doğru eğilerek çıkıntı yapmaktadır. Erken yaşta dikkate alınmayacak seviyede başlayan bu rahatsızlık, yaşla birlikte ilerleyerek hastanın hayat kalitesini düşürmektedir. İlerlemesi durumunda ağrı, yürüme ve ayakkabı giymede zorluk gibi sorunlar meydana gelmektedir. Bu şikayetlerle uzmana başvuran hastalar Halluks Valgus ameliyatı sonrasında rahatsızlığından kurtulabilmektedir.

Halluks Valgus Neden Olur?

Bu rahatsızlığı yaşayan hastalar incelendiğinde, özellikle aile büyüklerinde Halluks Valgus rahatsızlığı olan kişilerde görülme oranının daha yüksek olduğu belirtilmektedir. Genetik faktörlerin yanı sıra, yanlış ayakkabı seçimi, yüksek topuklu ya da düz tabanlı ayakkabı kullanımı, ayağın içe basması ve çocukluk döneminde bunun önüne geçilmemiş olması, ayak eklemlerindeki gevşeme hastalığın nedenleri arasında gösterilmektedir. Halluks Valgus ameliyat ile tedavi edilebilen bir hastalık olduğu gibi, ameliyat öncesinde denenen farklı tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

Halluks Valgus Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Halk arasında bunyon olarak tanınan bu rahatsızlığın tek tedavisi Halluks Valgus ameliyatı değildir. Bu rahatsızlık dolayısı ile bir uzmana başvurduğunuzda hastalık çok ileri seviyede değilse, ameliyat son seçenek olarak değerlendirilmektedir. Ameliyat ile tedavi olmadan önce, önü geniş ve ayak numaranıza uygun ayakkabılar kullanmalısınız. Doktorunuzun önerdiği şekilde parmak arası makara, Halluks Valgus rahatsızlığı için özel olarak üretilmiş olan gece ateli ve ortopedik tabanlık kullanımı ile hastalığın iyileşme süreci gözlemlenmektedir. Ancak kullanılan bu yöntemlerde başarı elde edilmemesi durumunda ya da hastalık çok ileri seviyeye ulaşmışsa, ameliyat kesin çözüm olarak gösterilmektedir.

Halluks Valgus Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Halluks Valgus ameliyatı, hastanın durumu, hastalığın derecesi ve kemik deformasyonuna göre farklılık göstermektedir. En sık uygulanan yöntem ise ayak baş parmağının tarak kemiğine yakın olan bölgesine uygulanmakta olan operasyondur. İleri seviye hastalarda ise tarak kemiğinin başladığı noktada operasyon gerçekleştirilmektedir ve bu operasyon sonrasında aynı bölgeye alçı uygulanmaktadır. Bazı hastalarda ise Halluks Valgus rahatsızlığı ileri derece eklem dejeneresyonu ile birlikte seyretmektedir. Bu hastalarda ise tarak kemiği ve başparmak eklemine dondurma işlemi denilen cerrahi operasyon gerçekleştirilmektedir. Hastalığın durumuna göre genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilebilen bir operasyondur.

Halluks Valgus Ameliyatı ve Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Halluks Valgus ameliyatı epidural anestezi altında yapılırsa hasta ameliyat sonrası daha az ağrı hissetmektedir. Ağrının en fazla olduğu ilk 2 günde hastalar bu süreci ağrısız olarak atlatabilmektedir. Ameliyat sonrasında hastanın durumuna göre hastanede 2 gün kalması gerekebilir. Ameliyat sonrasında hastalar en geç 3 saat içerisinde yeniden yürüyebilmektedir. Ancak yine de hasta yürüme esnasında topuğuna basmalı ya da bu rahatsızlık için özel üretilen ayakkabılardan kullanmalıdır.

Halluks Valgus Ameliyatı Sonrasında Hastalık Yeniden Tekrarlar mı?

Halluks Valgus ameliyatı sonrasında başarı ve devamlılık oranı oldukça yüksektir. Ancak bu durum hastanın ameliyat sonrası yaşamı ile doğru orantılıdır. Rahatsızlığın tekrarlama oranı oldukça düşüktür. Yine de ameliyat sonrası doğru ayakkabı kullanımına özellikle dikkat edilmelidir.

Halluks Valgus Türkiye’de Yaygın Olarak Görülen Bir Rahatsızlık mıdır?

Ayak baş parmağı çıkıntısı, hem Türkiye’de hem de dünyada oldukça sık görülmekte olan bir rahatsızlıktır. Yaş aralığı oldukça geniştir. 18-65 yaş arası kişilerin yaklaşık olarak %25’inde görülmektedir. Ancak genç yaşta ilerleme hızının az olması, ileri yaşlarda hastalığın daha fazla dikkate alınmasına neden olmaktadır. Kadınlarda daha sık görülmesinin nedeni genetik faktörlerden bağımsız olarak, topuklu ayakkabı kullanımı, dar ayakkabılar giymek, ucu sivri ayakkabıları tercih etmek olarak gösterilmektedir.

Halluks Valgus Ameliyatı İki Ayağa Aynı Anda Uygulanabilir mi?

Halluks Valgus Ameliyatının teknik olarak iki ayağa aynı anda uygulanmasında bir sakınca yoktur. Ancak yine de bu durum çok fazla tercih edilmemektedir. Rahatsızlığın daha ileri olduğu ayak öncelikli olarak operasyona alınmaktadır. Diğer ayaktaki sorun ise ameliyat dışı yöntemler denenerek tedavi edilmektedir. Ancak sonucun başarısız olması durumunda diğer ayak da ameliyata alınmaktadır. İki ayağın aynı anda ameliyata alınması, ameliyat sonrası dönem göz önünde bulundurulduğunda hastanın konforu açısında zorlayıcı faktörler içermektedir.

Halluks Valgus Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Operasyon sonrası hastalar 2. gün taburcu edilmektedir. İlk günden itibaren hasta yürüyebilecek durumda olmasına rağmen, ilk üç gün mümkün olduğunca ayakta kalmamalı ve ayağa baskı uygulamamalıdır. Hastalığın ileri seviye olup olmamasına bağlı olarak operasyon sonrası 1-2 hafta arasında hasta gündelik yaşamına ya da iş hayatına devam edebilmektedir. Bu operasyonda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise 6 hafta boyunca giyilmesi gereken özel ayakkabıdır. Halluks Valgus ayakkabısı dışarıdan bakıldığında normal ayakkabılardan farksız olmasına rağmen, iç dizayn olarak tamamen operasyon sonrası dönem için üretilmektedir.