Metroport Busidence, Bahçelievler Mah. E5 Üzeri, Daire: 502 Bahçelievler / İstanbul
Halluks Valgus

Halluks Valgus

Halluks Valgus

Halluks Valgus (Ayak Başparmağı Çıkıntısı)

Özellikle topuklu ve sivri burunlu ayakkabıların çok kullanılmasıyla ortaya çıkan halluks valgus bu sebeple daha çok kadınlarda görülür. Ayak başparmağında çıkıntı oluşur. Bu çıkıntı kötü bir görünüm oluşturduğu için hastalarda moral bozukluğuna neden olur.

Halluks Valgusun Nedenleri

En önemli nedeni yüksek, dar burunlu ve sıkı ayakkabı giymektir

Ayakta bir basma kusuru olan yüksek kavisin olması

Düz tabanlarda daha sık görülür

Genetik faktörler de halluks valgusun oluşmasında önemlidir.

Halluks Valgusun Belirtileri

Halluks valgusun en önemli belirtisi ayak baş parmağındaki çıkıntıdır. Bu şekil bozukluğu hem estetik anlamda sorun teşkil ederken aynı zamanda ayakkabı giyerken rahatsızlık verir.

Halluks Valgus Tedavisi

Halluks valgusun kesin çözümü ameliyattır. Ameliyat dışı yöntemler sadece oluşan deformasyonu ilerletmemek adına etkili olabilir.

Halluks Valgus Ameliyatsız Tedavi

Ameliyatsız halluks valgus tedavisinde parmak arası makaralar ve gece atelleri kullanılır. Bu aletler hastalara oldukça rahatsızlık verir ve buna rağmen kesin çözüm üretmezler. Tartışmalı da olsa sadece ilerlemesine engel olduğu söylenir.

Halluks Valgus Ameliyatı

Halluks valgusun birçok çeşidi vardır. Yapılacak ameliyat da hastalığın çeşidine göre farklılık gösterir. Halluks valgus ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde operasyondan 1 gün sonra hasta ayağa kaldırılır. 10 gün sonra ise özel ayakkabı ile yürümesine izin verilir.

Halluks valgus hastası olsa da, olmasa da ya da ameliyat olsa da olmasa da ayağı sıkan dar burunlu ayakkabıları çok tercih etmemelerini öneririz.

Halluks Valgus Sıkça Sorulan Sorular

1- Halluks Valgus Nedir?

Halluks Valgus ayak başparmağında görülen kemik çıkıntısıdır. Ağrı ve yanmaya neden olmaktadır. 

2- Halluks Valgus Neden Olur?

Halluks Valgus; genetik faktörler, sinir sistemi hatalıkları gibi nedenler ile oluşabileceği gibi aynı zamanda travmatik olaylar ve ayakkabı seçimi nedeni ile de açığa çıkabilmektedir.

3- Halluks Valgus Ameliyatı Sonrasında Kemik Tekrar Çıkar mı?

Halluks Valgus ameliyatlarının onlarda çeşidir vardır. Doğru yöntem uygulandığı taktirde problemin tekrarlama ihtimali oldukça düşüktür. 

4- Halluks Valgus Ameliyatsız Tedavi Edilir mi?

Ameliyatsız Halluks Valgus tedavisi mümkündür. Ancak nitelikli sonuç alınabilmesi için erken evrede uygulanması gerekmektedir.

5- Halluks Valgus İçin Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır? 

Halluks Valgus problemi yaşayan hastaların konforlu ve ortopedik ayakkabılar seçmesi gerekmektedir