Metroport Busidence, Bahçelievler Mah. E5 Üzeri, Daire: 502 Bahçelievler / İstanbul
Diz Protezi

Diz Protezi Nedir? Diz Protezi Çeşitleri Nelerdir?

Diz Protezi

Sorunsuz bir diz, kolayca hareket eder ve bükülür. Çömelme, dönme gibi hareketler herhangi bir ağrı duyulmadan gerçekleşir. Fakat diz ve çevresinde herhangi bir pürüz meydana gelmişse o zaman dizi temel yeteneklerini kaybetmeye başlar.

Eklem üzerindeki baskı artar ve her hareket etme çabanız bir ağrıyla karşılık bulur. Darbe almış bir diz kolayca şişebilir ve dinlenme süreçlerinde dahi bu ağrıyı hissedebilirsiniz. Dizin sağlıklı olması eklemlerin esnek şekilde hareket etmesine bağlıdır. Kıkırdakta meydana gelen bazı çatlamalar beraberinde aşınmayı getirir.

Diz hasarlarında protez genelde son çare olarak görülür. Öncesinde ameliyat gerektirmeyen bazı yöntemler denenir. Bunların arasında ilaç ve fizik tedaviye yönelik yöntemler bulunmaktadır. Eğer hasta bu tedavilerden herhangi bir sonuç alamamışsa, dizde meydana gelen ağrılar kontrolden çıkmışsa, kişinin yaşam kalitesini iyiden iyiye olumsuz yönde etkiliyorsa diz protezi devreye girer. Bu bölümde diz protezinin ne olduğuna ve çeşitlerine göz atacağız.

Diz Protezi Nedir?

Diz protezi en kısa tanımıyla yapay eklem oluşumlarıdır. Çeşitli nedenlerle aşınmaya başlamış olan eklemler, özel bir materyal kaplanır ve ortaya hareket kabiliyetini yeniden sağlayan yapay bir eklem yapı çıkartılır. Kişi aynı zamanda Romatoid benzeri bir hastalığa sahipse diz protezi için fazla bekletilmez; ancak genelde diz protezi için 60 yaş ve üzeri görece daha uygun yaşlardır.

Dünyada ilk olarak yaklaşık 50 sene önce uygulanmaya başlanan diz protezi, diz kireçlenmesi sorunuyla karşı karşıya kalan, kıkırdak yapılara dair travmatik darbeler alan, menisküs yaralanmalara sahip olan ve enfeksiyon temelli hastalıkları bulunan kişiler için uygulanabilir. Ortalama bir diz protezi insanı 20 yıl kadar idare edebilir. Normal tedavi yöntemleri ardına dek denenmeden diz protezine başvurulmamalıdır. Kemiklerin sayısı ve dışarıdan gelecek bir malzemeyi taşıyacak gücü yoksa diz protezi hasta için uygun görülmez.

Hangi Durumlarda Diz Protezi Yapılır?

Dizinizle ilgili yaşadığınız probleme dair sağlam bir tanı konulabilmesi için bazı fiziki testler gerçekleştirilir. Dizinizdeki ağrıyı doktorunuza detaylı şekilde aktarmanız gerekir. Röntgenler sonunda diz protezi ya da diğer tedavi yöntemleri için uygun olup olmadığınıza doktorunuz karar verecektir.

Eğer dizinizdeki ağrınız istikrarlı bir şekilde sürüyor ve hiç durmuyorsa, egzersiz yaptığınız esnada ağrılar hissediyorsanız, ilaç kullanımları size fayda getirmiyorsa, uzun süre aynı pozisyonda oturduğunuzda dizlerinizde ağrılar oluşmaya başlıyorsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Belirtiler elbette sadece bunlarla sınırlı değildir.

• Gece yarılarına kadar ağrıdan uyuyamıyorsanız

• Yağmurlu havalarda dizlerinizde şiddetli bir ağrı hissediyorsanız

• Diz bölgenizde sürekli şişmeler oluyorsa

• Merdivenleri çıktığınız esnada zorlanıyorsanız

• Sabah kalktığınızda uzunca bir süre dizleriniz tutmuyor ise

Kemik bölgenizde ara ara sızlama hissediyorsanız, dizlerinizi doktorunuza göstermeyi unutmayın. Ağrılarınız, geri dönülmesi güç bir noktaya varmadan doktorunuz uygun tedaviye, yaşınıza ve kemik yapınıza göre karar verecektir.

Diz Protezi Sonrası Süreç

Diz protezi esnasında metal veya plastik yapıda implantlar ilgili bölgeye yerleştirilir. Anestezi altında yapılan işlem, toplamda 1 saat kadar sürebilmektedir. Tedavi sonrası bazı şişlikler veya hassasiyetler yaşanabilir, bunlar oldukça doğaldır.

Diz protezinden bir gün sonra hastaları yürümeye başlayabilir. Tuvalette oturabilmek için hastaların en az 2 gün beklemeleri gerekiyor. Diz protezi taktıran hastaları tedavi bittikten sonra ortalama 5-6 gün kadar dinlenmek durumundadır. Dikişler 3. haftada kendiliğinden erimektedir ve dikiş alma sorunu olmamaktadır. Bunun öncesinde hastaların banyo yapmasına izin verilmez. 1.5 ay geçtikten sonra dizin temel fonksiyonları kendini göstermeye başlar. 6. Haftadan sonra hastalar sağlıklı şekilde yürümeye ve hareket etmeye başlayacaktır.

Protezin verimliliğini ya da ortalama ömrünü genelde hastanın cinsiyeti ve yaşı belirliyor. Eğer kişi aşırı kiloluysa protez ömrü azalır; ancak normal koşullarda bugün protez ömrünün ortalama 15-20 yılın üzerine çıktığı söylenebilir. Protezler zaman içinde aşınmaya başlar ya da gevşer. Bu da hemen diz bölgesinde eski ağrıların ve şikayetlerin geri gelmesine neden olur. Protezlerin aşınan kısımları pratik bir şekilde değiştirilebilmektedir. Fakat özellikle vurgulamak gerekiyor ki diz protezinde yapılacak bir revize, ilk operasyona göre çok daha masraflıdır. İyi bir hekimin gerçekleştireceği operasyonda, diz protezi görece daha uzun ömürlü olacaktır. Eğer enfeksiyon gibi bir durum söz konusu olursa eklemlerin yıkanması icap edebilir. Bu enfeksiyon ileri düzeyde ise o zaman protez zorunlu olarak çıkartılır.

Diz Protezi Çeşitleri

Diz protezi konusunda her geçen sene yeni yönelimler söz konusudur. Gelişen teknolojiyle beraber ortalama ömrü daha uzun süren ve daha verimli protezler geliştirilmektedir. Diz protezi alanında Total Protez ve Tek Kompartman şeklinde iki farklı yöntemden söz edebiliriz. Teknik olarak çimentolu, çimentosuz gibi yöntemlerle birbirinden ayrılırlar. Total diz protezinde, adından da anlaşılacağı üzere kemiğin hem içi hem de dış tarafında bir müdahale gerçekleştirilir. Bu tedavi yönteminde dizin hemen ön tarafından bir kesi aracılığıyla ekleme ulaşılır.

Femur, patella ve tibia adı verilen üç önemli kemiğin aşınmış olan kıkırdak yüzeyleri kesilip çıkarılır. Uygun boyutlara sahip olan protez parçaları ilgili bölgelere, kemik çimentosu denilen bir malzemeyle beraber doldurulmaktadır. Total diz protezi sonrasında ağrı pompalarına başvurulur. Total diz protezi ağrı ve sızılarda ya da yürüme becerisinde %95’lik bir başarıya sahiptir. Diğer bir yöntem olan Unikondiler diz protezinde, sadece bir tek yüzey onarılır. Bu uygulama genelde hastaya zaman kazandırma maksadıyla tercih edilir.