Metroport Busidence, Bahçelievler Mah. E5 Üzeri, Daire: 502 Bahçelievler / İstanbul
Diz Protezi

Diz Protezi ile Özgürlüğünüze Kavuşun

Diz Protezi

Vücudumuzun herhangi bir noktasında yaşanabilecek bir aksaklık yaşam kalitemizi ciddi anlamda düşürebilmektedir. Hele bu, diz gibi hareket etme ve yürüyebilme gibi becerilerimiz için önemli bir bölgeyse o zaman daha büyük bedeller ödenmektedir. Neyse ki gelinen noktada gerek diz hasarlarına ilişkin tedavi yöntemleri gerekse de protez teknolojileri hastalara umut olmaktadır.

Diz protezi, kalça protezi ile beraber en çok tercih edilen protez ameliyatları arasındadır. Diz protezlerinde başarı oranı oldukça yüksektir. Bu başarıda hekimin becerisi kadar hastanın yaşı, kemik yapısı ve kilosu da çok önemli. Diz protezleri genelde normal tedavinin yanıt vermediği zamanlarda devreye girer. Diz ağrıları, belli bir yaştan sonra bel ağrısı ile beraber en çok şikayet edilen ağrılar arasında gösteriliyor. Diz protezinin ne olduğuna, diz protezinin kimler için uygun olacağına ve en önemlisi tedavi süreçlerine bu yazımızda yer vermeye çalışacağız.

Diz Protezi Nedir?

Her sene yaklaşık 700 bin insan diz protezine başvuruyor. Peki diz protezi nedir? Diz protezi, aşınma sorunu ile karşı karşıya kalmış olan eklem yüzeylerinin özel bir malzemeyle kaplanması anlamına gelir. Nihayetinde bu işlem sonunda yapay olan bir eklem ortaya çıkarılır. 1968 senesinden bugün dek uygulanan diz protezi, ağrıların büyük ölçüde önüne geçmektedir

Burada temel amaç hem ağrıları azaltmak, hem eklemlere yeniden hareket kazandırmak, hem de yaşam kalitesini yukarı çekmektir. Fizik tedavi, ilaç ya da yeni nesil yöntemler işe yaramıyorsa bir son çare olarak proteze başvurulur. Burada uygunluğu belirleyen kişi tamamen hekimdir. Uygunluğuna hekim karar verirken yapılmasına hasta karar verecektir.

İstikrarlı bir şekilde yürüyüş yaparak, sağlıklı beslenip kilo alımının önüne geçerek ve günlük egzersizler yaparak diz sağlığınızı bir ölçüde koruyabilirsiniz.

Diz protezi şikayetiyle hekime başvuran kişilerde genelde şu tip gerekçeler söz konusudur:

• Ağrılarda artık hemen hemen hiç dinme yok ve bu ağrılar çok kısa aralıklarla kendini aynı şiddette tekrar ediyor.

• Dilediğim gibi özgür değilim, dilediğim gibi esnek hareket edemiyorum.

• Davet edildiğim bir yere aslında gitmek istesem de diz ağrılarım olduğu için gitmek istemiyor başka şeyleri bahane ediyorum.

• Kullandığım ilaçlar ağrılarımı azaltmıyor.

• Şehire yağmur yağar yağmaz dizlerimde bir acı oluşuyor.

• Sandalyeye oturduğumda ya da merdivene çıktığımda ağrı tavan yapıyor.

• Her egzersiz yaptığımda dizlerimde ağrı hissediyorum.

• Ayakta yapılacak işleri uzun süre ayakta duramadığım için yapamıyorum.

• Mutfakta ayakta durarak yemek yapmayı özledim!

Diz Protezi Kimlere Yapılır?

Diz protezi için herkes aynı ölçüde uygun değildir. Bu konuda bazı ideal ölçüler söz konusu. Hem kilo hem de yaş itibariyle bazı kıstaslardan söz edebiliriz. Örneğin 60 yaşının üzerindeki bireyler için diz protezi çok daha uygundur. Çünkü diz protezlerinin ömür süreleri sınırlıdır. 50’li yaşlarda diz protezi taktırmak zorunda kalmışsanız 70 li yaşlarınızda yenileme ameliyatı olabilirsiniz. Kireçlenme sorunları çoğunlukla yaşlılıkla beraber 60 yaşından sonra çoğalır. 60 yaşının altında olan bireyler tüm ana tedavi yöntemlerine başvurmalı, şansını sonuna dek değerlendirmelidir. Kimi insanların dizlerinde şekilsel bozukluklar söz konusudur. Romatolojik kökenli rahatsızlıklar eğer genç yaşlarda kendini var etmişse dize de mecburen daha erken yaşlarda müdahalede bulunulur. Özellikle sporcularda gerçekleşen diz sakatlıkları herkesin malumudur. Menisküs yırtıkları, çapraz bağ hasarları, yan bağ ve kıkırdak sorunları hastayı diz ameliyatına mecbur bırakır. Diz ağrıları asla ihmale gelmez, olası bir ağrıda doktora görünmekte fayda vardır.

Tedavi Süreci Nasıldır?

İlk başta bilinmelidir ki her diz ağrısında hekimler hastayı hemen diz protezine yöneltmez. Kişi ancak diğer yöntemlerden bir karşılık alamadıysa diz protezine başvurmalıdır. Yani bir başka deyişle diz protezi başvurulacak son yöntemdir. Oraya gelene kadar da daha organik daha sağlıklı çözümlere yönelmek doğru olacaktır. Dizle ilgili aşınmalar çekilen ilk röntgende hemen fark edilir. Buradaki röntgen, kan ve diğer test sonuçlarına göre ameliyata karar verilir. Bu kararın sonrasında tüm vücutta olası bir enfeksiyonun varlığı araştırılır. Dişte çürümeler ya da bazı yaralar da buna dahil edilir. Diz protezi ameliyatında hastaya genelde belden uygulanan epidural anestezi ile hem ameliyat esnasında anestezi sağlanır hem de ameliyat sonrasında ağrı kontrolünü kolayca yapılır. kişi bel aşağısından uyuşturulHasta ameliyattayken damar yolundan veriler ek ilaçlarla yarı uyur halde olur ama makinaya bağlanmaz. Bu sayede de alınacak risk azaltılır. Ameliyatların süresi minimum 1 saat, maksimum 3 saattir. Burada sürenin değişmesine neden olan şey, genelde hastanın kendisiyle alakalıdır.

Operasyon Sonrası

Kişi ameliyatın hemen sonrasındaki gün yürüteçle beraber ayağa kalkar. Bu aşamada doktorun ve fizyoterapistin verdiği bazı egzersizler söz konusudur. Kişinin belli bir süre düzenli olarak bu egzersizleri yapması şarttır. Bu egzersizler sayesinde diz eklemleri hareket açıklığı kazanmaya başlar. Hastaların genelde 5-6 gün kadar istirahat etmesi önerilir.

Ertesi gün kişi yardım almadan yavaş bir şekilde tuvalete gitmeye başlar. Dikişler 3 haftanın sonunda kendiliğinden erir. Enfeksiyon riski nedeniyle bu döneme dek kişinin banyo yapması yasaktır (3 hafta). Hasta başını yıkayabilir ve tüm vucüdunun temizliği için sabunlu bez kullanabilir. İlk 6 hafta belli oranda da olsa yine ağrıları hissetmek mümkün. 7. haftadan sonra artık bu ağrılar tümüyle son bulacaktır. Burada her hasta için aynı süreyi vermemiz elbette olanaksızıdır ancak ortalama 6-7 hafta içinde hastalar gündelik yaşamlarına tam manasıyla yeniden adapte olmaya başlar.

Bugün üretilen diz protezlerinin ortalama ömrü 20 sene kadardır. Sporcular için ya da meslek itibariyle ağır koşullarda çalışan kişiler protezlerine çok daha erken sürelerde veda etmek zorunda kalır. Ortopedi uzmanları, ameliyat sonrası hastayı ortalama 4-5 gün hastanede tutmaktadır.