Metroport Busidence, Bahçelievler Mah. E5 Üzeri, Daire: 502 Bahçelievler / İstanbul
Diz Kireçlenmesi

Diz Kireçlenmesi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diz Kireçlenmesi

Diz eklemlerinin içerisinde ön ve arka olmak üzere iki adet bağ bulunmaktadır. Eklem yüzlerinin arasındaki uyumu sağlamak içinse iki adet menisküs bulunmaktadır. Özellikle 50 yaş üstü kadınlarda bu bölgede oluşan kireçlenme, yaşam kalitesinde azalma, ağrı ve hareketsizlik gibi şikayetlere neden olmaktadır. Bu sorunlarla doktora başvuran hastalara diz kireçlenmesi ameliyatı önerilmektedir. Bu operasyonla eski sağlığına kavuşan hastaların, diz kireçlenmesi ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olması ve bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.

Kireçlenme Kimlerde Görülür?

Diz kireçlenmesi rahatsızlığının ortaya çıkma nedenleri arasındaki en önemli faktör yaş olmaktadır. 50 yaşın üstünde sıklıkla karşılaşılan bu rahatsızlığın genç yaşlarda görülme olasılığı oldukça düşüktür. 30 yaşın altında görülme durumunda eklem yaralanması, stres ve aşırı kullanım faktörleri devreye girmektedir. Diz kireçlenmesi rahatsızlığınız doktor tarafından teşhis edildiyse, diz kireçlenmesi ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylı bilgi almanız, istirahat dönemi ve sonrasında hızlı iyileşmenizi sağlayacaktır.

Diz Kireçlenmesi Belirtileri

Diz kireçlenmesi, belirtileri olan bir rahatsızlıktır. Her diz ağrısı diz kireçlenmesi olmadığı için, bir uzman tarafından teşhis konulması gerekmektedir. Diz kireçlenmesinin en belirgin belirtileri eklemde şişme ve esneklik kaybı, diz eklemlerinde özellikle hareketle artan ağrı, hava değişimi olduğunda yaşanan sızlama veya şiddetli ağrı. Diz kireçlenmesinde yaşanan ağrılar zaman zaman tüm bacağa ve ayak bileklerine yansımaktadır. Bir diğer ağrı nedeni ise oldukça küçük bir travma sonucu dahi yaşanabilen menisküs yırtıklarıdır. Bu ağrının diz kireçlenmesi ile bağlantılı olup olmadığına ancak bir uzman karar verebilmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda diz kireçlenmesi ameliyatı ile eski sağlığınıza kavuşmanız mümkün olabilmektedir.

Diz Kireçlenmesi Ameliyatı Nedir?

Diz kireçlenmesi tedavisi, cerrahi yöntemler kullanılarak yapılmaktadır. Bu ameliyatlar, ameliyat öncesi dönem, ameliyat sırasında seçilecek yöntem ve diz kireçlenmesi ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler şeklinde üç ana başlıkta incelenmektedir.

Ameliyat öncesi dönemde, kesinlikle alanında uzman doktorlar tarafından muayene olmanız gerekmektedir. Yapılan tetkikler muayene sonrasında diz kireçlenmesi ameliyatına doktorunuzla birlikte karar vermeniz durumunda, hangi cerrahi yöntemin uygulanması gerektiğine dair detaylı bilgi almalısınız.

Diz Kireçlenmesi Tedavisinde Cerrahi Yöntemler

Diz kireçlenmesi ameliyatları, farklı yöntemlerle yapılmaktadır. Artroskopik debridman, yüksek tibia valgizasyon osteotomisi, Mozaikoplasti ve diz protezi seçenekleri arasından en doğru yöntem uygulandığında başarı oranı oldukça yüksek olmaktadır.

  • Artroskopik Debridman: Artroskopi hem eklemin içerisindeki sorunun görülmesi hem de cerrahi tedavi amaçlı kullanılmakta olan bir yöntemdir. Cerrahın, eklem içerisindeki dokuları daha geniş görmesini sağlayan bu yöntem ile doğru teşhis ve başarı oranı yüksek müdahaleler yapılmaktadır. Özellikle erken dönem diz kireçlenmelerinde büyük başarı elde edilirken, diz kireçlenmesi ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler, gelişen yöntemlerle minimum seviyeye inmekte, hasta gündelik hayatına rahatlıkla dönebilmektedir.
  • PRP Tedavisi: Dokularda başlayan hasarı tedavi etme yeteneği olan kan hücreleri, diz kireçlenmesi ameliyatlarında da kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Hastadan alınan 20cc kan ile yapılan uygulama sonrası zarar gören dokular, çok daha hızlı bir şekilde onarılmaktadır. İstirahat dönemini oldukça kısaltan bu yöntem sayesinde diz kireçlenmesi şikayetlerinden kurtulabilirsiniz.
  • Diz Protezi: Tüm tedavi yöntemleri denendikten sonra başarılı sonuç alınamayan durumlarda ya da cerrahın ön görüsü ile diğer yöntemlerin fayda sağlamayacağına karar verildiği dönemlerde uygulanmakta olan bir yöntemdir. Özellikle 65 yaş üstü hastalarda kullanılmaktadır. Diğer yöntemlere göre diz kireçlenmesi ameliyatı sonrası, daha çok dikkat gereken bir yöntemdir. 55-65 yaş arası hastalarda rahatlıkla uygulanabildiği gibi daha genç hastalarda diğer yöntemlere göre daha az kullanılmaktadır.

Diz Kireçlenmesi Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diz kireçlenmesi cerrahi yöntemleri arasından hangisi seçilmiş olursa olsun, hastanın operasyon sonrası dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Diz kireçlenmesi, hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır ve yapılan operasyonlar gelişen teknoloji ile birlikte oldukça başarılı sonuçlar doğurmaktadır. Ancak hastanın ameliyat sonrası yapılması gerekenlere dikkat etmemesi durumunda ciddi sağlık sorunları yaşanabilmektedir.

Diz kireçlenmesi ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk madde, hijyen olacaktır. Yaraların enfeksiyon kapma riskine karşı hijyen kurallarına dikkat edilmeli, doktorun önerdiği antibiyotik tedavisi aksatılmadan uygulanmalı ve eğer yaranın temizlenmesi gerekiyorsa bir uzman eşliğinde bu işlem gerçekleştirilmelidir.

Diz kireçlenmesi ameliyatı sonrasında hastalara bir egzersiz planı sunulmaktadır. Her ne kadar ilk dönemlerde bu egzersizler zorlayıcı olsa da, hastanın bu talimatlara harfiyen uyması, sağlığına kavuşması açısından büyük önem taşımaktadır. Egzersizlerin aksatılması durumunda dizdeki hareket kabiliyetini yeniden sağlamak ya da ağrılardan kurtulmak daha uzun zaman alacak, bazı durumlarda ise başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

Ameliyat sonrasında izin verilen hareketlerin dışında dizin aşırı zorlanması da yasaklanmaktadır. İyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyecek olan ani hareketler ve aşırı zorlama özellikle diz protezi ameliyatlarında protezin gevşemesine ya da çıkmasına neden olmakla beraber, diğer yöntemlerde dizin yeniden zedelenmesine ve kireçlenme oluşumuna neden olabilmektedir.

Hastaların dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise kilo kontrolü olacaktır. Hasta operasyondan sonra aşırı kilo almaktan kaçınmalıdır. Eğer varsa fazla kilolarından bir uzman eşliğinde kurtulmalıdır. Dizlere taşıyabileceğinden fazla yük bindirmek, operasyonların başarı oranını düşürmektedir.

Diz kireçlenmesi ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylı bilgiyi operasyon öncesinde doktorunuza ayrıntılı olarak danışmanız, operasyon sonrasında iyileşme sürecinizi hızlandırırken, konforunuzu arttıracaktır.